Drukowane ogniwa PV zostały wysłane w kosmos

Drukowane ogniwa PV zostały wysłane w kosmos
Fot. CSIRO

W ramach misji Transporter-10 firmy Space X w przestrzeń kosmiczną wysłany został największy prywatny satelita australijski. Maszynę wyposażono w drukowane elastyczne ogniwa fotowoltaiczne.

W zeszłym miesiącu w kosmos został wystrzelony satelita Optimus-1 wyposażony w drukowane ogniwa fotowoltaiczne wykonane przy użyciu perowskitów. Satelita ma naprawiać i tankować inną infrastrukturę kosmiczną, a także testować najnowocześniejsze drukowane ogniwa słoneczne opracowane przez CSIRO. Teraz badacze będą zbierać dane w celu ustalenia potencjału wykorzystania elastycznych ogniw.

Wszystko to odbywa się w ramach misji Transporter-10 firmy Space X.

REKLAMA

Testy w przestrzeni kosmicznej

Za opracowanie ogniw odpowiada Organizacja Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty Narodów (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation, CSIRO). Wraz z firmą Space Machines Company (australijski dostawca usług dla transportu kosmicznego) będzie ona badać potencjał wykorzystania innowacyjnych ogniw w przestrzeni kosmicznej jako niezawodnego źródła energii dla przyszłych przedsięwzięć kosmicznych.

Jak twierdzi przedstawiciel CSIRO, rozwijana technologia osiąga bardzo dobre wyniki w badaniach laboratoryjnych. Teraz należy się dowiedzieć, jak ogniwa poradzą sobie w realnych warunkach środowiskowych przestrzeni kosmicznej.

Duże nadzieje

Jednym z wyzwań, przed którym stoją obecnie inżynierowie kosmiczni, jest opracowanie wydajnego systemu zasilania, które jednocześnie ma niską masę. Ogniwa CSIRO zdają się odpowiadać na obie te potrzeby. Co więcej – w porównaniu z tradycyjnymi krzemowymi ogniwami słonecznymi elastyczne i drukowane ogniwa z perowskitu, jak twierdzą twórcy, mogą lepiej radzić sobie ze „zbieraniem” promieniowania, które pada pod kątem wyłączonym z zakresu optymalnego.

REKLAMA

Jeżeli oczekiwania zespołów się potwierdzą, opracowana technologia ma szanse wziąć udział w procesie przekształcania systemów zasilania statków kosmicznych w przyszłości.

NASA również zaangażowana w badania

W 2023 r. NASA we współpracy ze Space X wysłała w przestrzeń kosmiczną ładunek, w którego skład wchodziły dwa rozwijane elastyczne moduły fotowoltaiczne iROSA. Były one unowocześnioną wersją poprzedniej generacji rozwijanej fotowoltaiki ROSA.

Wymiary iROSA wynoszą 18,3 x 6 m po rozwinięciu (wymiary ROSA to 5,5 x 1,7 m po rozwinięciu). Łączna moc paneli fotowoltaicznych przed montażem iROSA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wynosiła 160 kW (według danych opublikowanych w 2022 r. na kanale NASA Video na YouTube). Teraz, po zainstalowaniu dwóch nowych rozwijanych modułów, łączna moc ma się zwiększyć do 215 kW, co zwiększy tym samym zdolności produkcji energii kompleksu mikrograwitacyjnego.

Technologia zwijanych modułów fotowoltaicznych ROSA została pierwotnie zaprojektowana i opracowana przez firmę Deployable Space Systems (DSS). Specjalizowała się ona w projektowaniu i produkcji rozkładanych systemów słonecznych dla sektora kosmicznego.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.