REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyła największa farma fotowoltaiczna w Europie

Ruszyła największa farma fotowoltaiczna w Europie
fot. Move On Energy

Ta instalacja fotowoltaiczna zajmuje 500 hektarów i składa się z ponad miliona paneli PV. Od momentu wmurowania kamienia węgielnego pod tę ogromną inwestycję minęło tylko dwa lata. 

Niedawno uruchomiona największa w Europie farma fotowoltaiczna znajduje się w Saksonii w Niemczech – w Witznitz. Należy do Hansainvest Real Assets, a jej deweloperem jest Move On Energy.

Instalacja zajmująca teren 500 hektarów składa się z około 1,1 mln modułów PV. Obecnie moc farmy fotowoltaicznej wynosi 605 MW, jednak deweloper ma zainstalować kolejne 45 MW do lata 2024 r. Budowa farmy PV w Witznitz zajęła mniej niż dwa lata – w czerwcu 2022 r. wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję.

REKLAMA

Agrofotowoltaika i energia dla Shella

Największa europejska farma fotowoltaiczna powstała na terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Move On Energy w ramach projektu Parku Energetycznego Witznitz zbudował także nowe ścieżki rowerowe i jeździeckie, a wzdłuż ogrodzenia utworzono żywopłoty.

Na terenie farmy fotowoltaicznej w Witznitz planowane jest także wdrożenie agrofotowoltaiki. Hansainvest Real Assets zamierza przetestować wykorzystanie terenu pod panelami PV na uprawy rolnicze. Przeznaczy do tego obszar testowy o powierzchni 5-10 hektarów.

Energia wytwarzana na farmie fotowoltaicznej w Witznitz dostarczana będzie na potrzeby koncernu Shell Energy Europe. W zeszłym roku inwestor zawarł z firmą długoterminową umowę PPA (Power Purchase Agreement).

Największe farmy fotowoltaiczne w Europie

W tej chwili obiekt w Witnitz jest największa działającą farmą fotowoltaiczną w Europie. Wcześniej palma pierwszeństwa należała do farmy Francisco Pizarro Photovoltaic Plant zlokalizowanej w prowincji Cáceres (Estremadura, Hiszpania). Jej moc zainstalowana to 590 MW. Teraz spadła ona na miejsce drugie.

REKLAMA

Trzecia w Europie pod względem mocy zainstalowanej jest obecnie farma PV Núñez de Balboa – również działająca w Estremadurze. Ta instalacja ma 500 MW mocy. Obie ogromne elektrownie PV w Hiszpanii należą do koncernu Iberdrola.

Półtora roku temu pojawiła się zapowiedź poteżnej inwestycji fotowoltaicznej w Rumunii. Moc zainstalowana budowanej rumuńskiej farmy osiągnąć ma ponad 1 GW. Ma ona być połączona z bateryjnym systemem magazynowania energii o mocy 135 MW. Inwestycję rozwija firma Actis poprzez swoją spółkę Rezolv Energy. Według planów farma PV zostanie uruchomiona do 2025 r.

Hansainvest Real Assets na polskim rynku

W zeszłym roku niemiecka spółka SUNfarming podpisała z funduszem Hansainvest Real Assets umowę przewidującą udzielenie SUNfarming finansowania w wysokości 50 mln euro. Środki te mają być przeznaczone na budowę 231 farm fotowoltaicznych w Polsce. Ich łączna moc wyniesie 257 MW.

Dla Hansainvest Real Assets była to pierwsza transakcja dotycząca polskiego rynku fotowoltaicznego.

Cieszymy się, że możemy zadebiutować na polskim rynku energii odnawialnej z dotychczasowym partnerem, który również od lat działa na polskim rynku i ma już na swoim koncie znaczące osiągnięcia. Jesteśmy przekonani, że Polska oferuje nam ogromne możliwości rozwoju. System kontraktów różnicowych zapewnia również ochronę przed inflacją przychodów z energii elektrycznej, co gwarantuje dodatkowe bezpieczeństwo naszej inwestycji – komentował wówczas Christoph Lüken, dyrektor ds. infrastruktury zarządzania portfelem w Hansainvest Real Assets.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Za czasów gdy ekologia nie była na pierwszym miejscu na polach było zielono ,kiedy się rozejrzałeś widziałeś lasy ,łąki i zielone pola teraz widzisz lasy obrzydliwych wiatraków i błyszczące czarne połacie paneli słonecznych.Brawo dla ekologów

Tak chichot losów. Tylko siedzieć i płakać. Po co łąki, pola i lasy, najlepiej wszystko opanelować. Nie rozumiem tej gigantomani i tych zachwytow nad więcej i więcej hektarów paneli. Gdzie kto najwięcej. To powinnino być pochowane , jak nie duże i rozproszone. Lobby panelowo- wiatrakowe bardzo mocne jest i napewno im nie chodzi o ekologię tylko o kasę.

Tak chichot losów. Tylko siedzieć i płakać. Po co łąki, pola i lasy, najlepiej wszystko opanelować. Nie rozumiem tej gigantomani i tych zachwytow nad więcej i więcej hektarów paneli. Gdzie, kto, najwięcej. To powinnino być pochowane , nie duże i rozproszone. Lobby panelowo- wiatrakowe bardzo mocne jest i napewno im nie chodzi o ekologię tylko o kasę.

Ciekawi mnie skąd biorą prąd, gdy jest noc? Też mają tak pojemne akumulatory dające moc 605MW/h ?
Dbanie o ekologię w wydaniu UE to totalna bzdura! O dawna obserwuję i widzę, że te wszystkie działania mają charakter czysto biznesowy. Przylądek „Europa” chcę zbawić świat. Ha ,ha, ha. A „ekolodzy” niech się douczą. Planeta Ziemia ma swój cykl. Są okresy ociepleń
i zlodowaceń. Może lepiej niech się zajmą chemią pakowaną do naszej żywności. To nam bardziej szkodzi. Rolnicy mają rację! Zielony ład i to totalna porażka. Wszystkim nam wyjdzie bokiem!

eKolog, energia pobierana zostaje z blasku księżyca, ze względu na retrogradację Merkurego

Mam uwagę do posta 45, jest napisane w artykule że ta nowopowstała farma jest zlokalizowana na terenach pokopalnianych. U nas w Polsce koło Konina na terenach po odkrywkowej kopalni węgla brunatnego też jest duża farma fotowoltaiczna. Takie tereny pokopalniane nie nadają się za bardzo do użytku, tak to taka ziemia leżałby odłogiem. Więc moze takie zagospodarowanie tych terenów nie jest takie głupie.

Nie brakuje malkontentów – Fotofobów, na tym portalu. Po co w ogóle zagladasz jeden z drugim na gramwzielone.pl skoro nie cierpisz nas fotofanów. Już w Australii maja panele o mocy 1,kW z metra to znaczy ze ilości paneli i obszarów zajmowanych przez moduły można na dziś zmniejszyć 4 krotnie, a nie minęło 8 lat odkąd w ogóle ktoś kładł Panele. Spoko malkontenci !!!za 10 lat ilość Paneli zmniejszy się jeszcze 5 razy na taką sama ilość produkcji i na balkonie dwa Panele wystarczy ci na niejedną koparkę krypto. Cieszmy się ,ze kładą Panele, a nie smrodliwe kominy, ale ja wiem Fotofoby uwielbiają te estry z rur wydechowych dizli i kominów Bełchatowa i Turowa to jest ich sens życia- jarają się tym!!!

Żeby zasilić energią ze słońca całą Polskę wystarczy 2% powierzchni kraju zająć na fotowoltaikę a za 10 lat prawdopodobnie będzie to mniej niż 1 %. Trzeba trochę myśleć i starać się poprawiać środowisko w którym żyjemy. Wkładanie kija w szprychy parowozu dziejów na niewiele się przeciwnikom przyda, to już się dzieje i słabo widzę wasze protesty – przeciwnicy fotowoltaiki nie macie szans!!!

Rzymianie do Rzymu 17-04-2024 08:49

Kapitalne informacje! Mam nadzieję na takie farmy w Polsce 💪👍

500ha ziemi zabrali. Zamiast produkować na niej żywność. Z roku na rok ludzi na świecie przybywa. Wg mnie to nie tędy droga. Takie rzeczy powinny powstawać na nieużytkach rolnych lub sztucznych zbiornikach wodnych (widziałem w Holandii). Coraz wiecej zabiera sie ziemi pod pv, osiedla, hale, magazyny. A potem ludzie mają pretensje że robakami chcą nas karmić i sztuczną żywnością.

Tyle dobrego że bez doświadczenia masz 10000zł na ręke, albo I 23000zł, na takiej budowie, różne tam polskie firmy wysyłają do pracy to sobie poszukajcie

Tak czytam te posty ale nikt nie pisze o produkcji tych paneli i akumulatorow to gromadzenia energii a potem ze po tych okolo 20 latach gdy trzeba będzie je wymieniac i utylizowac. Energia prosta i czysta z tych paneli i akumulatorow ale ich produkcja i utylizacja czy jest taka bezpieczna dla srodowiska to prosze sobie poczytac na ten temat

1kw z metra? chyba 1m x 4m. fizyki nie oszukasz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA