Największa farma fotowoltaiczna w Europie rozpoczęła produkcję energii

Największa farma fotowoltaiczna w Europie rozpoczęła produkcję energii
Iberdrola

Największa na Starym Kontynencie farma fotowoltaiczna powstała w hiszpańskiej Estramadurze i w ostatnich dniach rozpoczęła wytwarzanie energii. Generują ją panele fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 500 MW.

Do tej pory największa w Europie była farma fotowoltaiczna o mocy 300 MW zbudowana w 2013 roku przez francuskiego dewelopera Neoen koło Bordeaux, w której panele ułożono w nietypowej jak dla naziemnych projektów PV orientacji wschód-zachód.

Teraz pozycję nr 1 przejmuje wielka elektrownia PV zbudowana w Hiszpanii.

REKLAMA

Zlokalizowana w pobliżu hiszpańskiego miasta Badajoz w regionie Estremadura farma fotowoltaiczna Núñez de Balboa w tym tygodniu oddała do sieci pierwszą megawatogodzinę energii elektrycznej.

Budowa największej farmy fotowoltaicznej w Europie zajęła rok i została zakończona na przełomie 2019 i 2020 r. Przy budowie pracowało w sumie pona 1,2 tys. osób.

Teraz elektrownia PV jest już w pełni operacyjna. W skali roku ma produkować energię w ilości około 832 GWh.

Składa się na nią 1,43 mln modułów fotowoltaicznych połączonch ze 115 falownikami. Moduły zostały dostarczone przez trzech chińskich producentów – Suntech, Longi Solar oraz GCL-SI.

Za inwestycją stoi koncern energetyczny Iberdrola, który obecnie rozwija w Hiszpanii projekty PV o łącznej mocy 1,3 GW. W tym w przygotowaniu jest jeszcze większy projekt o nazwie Francisco Pizarro. Moc farmy PV zlokalizowanej również w regionie Estremadura, w gminie Torrecillas de la Tiesa, wyniesie aż 590 MW. Ta inwestycja powinna uzyskać status operacyjny w roku 2022.  

Całkowity koszt uruchomienia farmy fotowoltaicznej Núñez de Balboa wyniósł 290 mln euro. Finansowanie zapewnił Europejski Bank Inwestycyjny oraz hiszpański państwowy bank Instituto de Crédito Oficial.

Kredyty dla tego projektu zostały przyznane mimo braku państwowych gwarancji sprzedaży energii. Iberdrola zapewniła sobie przyszłe przychody podpisując komercyjne, wieloletnie umowy PPA z prywatnymi odbiorcami. Są wśród nich hiszpański bank Kutxabank, firma telekomunikacyjna Euskaltel oraz sieć sklepów Uvesco.

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku Iberdrola ogłosiła przy okazji odbywającego się Madrycie szczytu klimatycznego COP25, że w 2020 roku wyłączy swoje dwie ostatnie elektrownie węglowe, które znajdują się w Hiszpanii, a także zwiększy inwestycje w energetyce odnawialnej.

Hiszpański koncern zapewnił, że zamykając bloki węglowe w Lada i Velilla, przeniesie zatrudnionych tam pracowników do zadań związanych z obsługą instalacji OZE, a pozostali znajdą zatrudnienie przy rozbiórce elektrowni.

Iberdrola zapowiedziała ponadto, że w regionach, w których znajdują się jej ostatnie elektrownie na węgiel, zbuduje elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy około 500 MW.

Całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Hiszpanii wynosi już około 9 GW, z czego połowa powstała wyłącznie w ubiegłym roku.

Ostatnio hiszpański operator systemu przesyłowego Red Eléctrica de España przekazał dane o produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych za pierwsze trzy miesiące tego roku.

W styczniu wytworzyły one 620,4 GWh energii elektrycznej, w lutym 967,4 GWh, a w marcu zanotowano najlepszy miesięczny wynik w historii fotowoltaiki w Hiszpanii na poziomie 1049 GWh, co jest wynikiem o 237 GWh lepszym od zanotowanego w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

W czwartek 26 marca o godzinie 12.09 generacja z fotowoltaiki stanowiła rekordowe 25,6 proc. całkowtej produkcji energii w Hiszpanii. Elektrownie PV pracowały wówczas z mocą 6,095 GW.

W ubiegłym miesiącu udział OZE w hiszpańskim miksie energetycznym – głównie dzięki elektrowniom wiatrowym – wyniósł ogółem 50 proc. W tym udział fotowoltaiki wyniósł 5 proc.

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.