PKO Bank Polski sfinansuje inwestycje polskiego dewelopera PV

PKO Bank Polski sfinansuje inwestycje polskiego dewelopera PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Największy polski deweloper elektrowni fotowoltaicznych otrzyma finansowanie w wysokości 190 mln zł na realizację kolejnych projektów PV w naszym kraju.

PKO Bank Polski oraz R.Power, jeden z liderów wielkoskalowej energetyki słonecznej w Polsce, podpisały umowę kredytu o wartości blisko 190 mln zł na sfinansowanie w formule project finance budowy portfela elektrowni słonecznych na terenie Polski. Ich łączna moc to 59 MWp.

W ramach zawartej umowy R.Power zabezpieczył długoterminowe finansowanie dłużne o wartości 75,5 mln zł oraz 26,7 mln euro, a także finansowanie pomocnicze, m.in. na finansowanie podatku VAT oraz linię gwarancyjną na zabezpieczenie zobowiązań realizacji umowy cPPA.

REKLAMA

To już kolejna umowa finansowa zawarta między bankiem PKO Bank Polski i R.Power. – Dzięki takim inwestycjom zwiększy się udział energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki. Naszą rolą jako lidera sektora bankowego jest finansowe wspieranie transformacji energetycznej, która wciąż wymaga dużych nakładów. To jeden z elementów strategii PKO Banku Polskiego, na który kładziemy duży nacisk – komentuje Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi i Przedsiębiorstwami w PKO Banku Polskim.

Do tej pory Grupa R.Power w ramach finansowania bankowego w formule project finance na budowę własnych aktywów pozyskała łącznie kwotę ponad miliarda złotych, co lokuje ją wśród największych firm sektora energetyki odnawialnej w tej części Europy.

REKLAMA

R.Power jest czołowym deweloperem farm fotowoltaicznych w Polsce, rozwijającym swoją działalność także w Rumunii, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Niemczech. Ostatnio deweloper pochwalił się zawarciem pierwszej zagranicznej umowy PPA na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych budowanych poza granicami Polski.

Spółka jest ponadto aktywna, jeśli chodzi o budowę krajowego portfela projektów fotowoltaicznych.

R.Power przejmuje kolejne projekty PV

Wcześniej w tym miesiącu R.Power poinformował o uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na zakup spółki realizującej ogromny projekt farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 162 MWp.

Natomiast w tym tygodniu R.Power ogłosił zakup od firmy Green Capital SA udziałów w spółce Green Park XXV sp. z o.o. posiadającej prawa do projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 41,1 MWp. Jak informuje, te projekty zostały rozwinięte „w stopniu bliskim etapowi RTB (ready-to-build)”. R.Power nie podał ceny transakcji.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.