Polski deweloper sprzeda energię z fotowoltaiki w Portugalii

Polski deweloper sprzeda energię z fotowoltaiki w Portugalii
R.Power

Czołowy polski deweloper elektrowni fotowoltaicznych – R.Power – zrobił ważny krok w rozwoju swojej międzynarodowej działalności.

R.Power poinformował o zawarciu umów sprzedaży energii z jedną z europejskich grup energetycznych (nie ujawniono jej nazwy). Energię, której dotyczy umowa, wyprodukują farmy fotowoltaiczne budowane przez R.Power w Portugalii.

Wiadomo, że umowa została zawarta w formule finansowego PPA i obejmie dostawy łącznie 552 GWh energii elektrycznej. Mają one zostać zrealizowane przez R.Power w latach 2025-2034.

REKLAMA

Aktywność R.Power w Portugalii

Budowę pierwszych elektrowni fotowoltaicznych w Portugalii R.Power rozpoczął pod koniec 2022 r. Spółka informowała wówczas o rozpoczęciu prac budowlanych przy projektach elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 72 MW. W tych projektach polski deweloper wykorzysta dwustronne panele fotowoltaiczne. Te farmy fotowoltaiczne mają produkować około 120 GWh energii elektrycznej rocznie.

Pod koniec 2022 r. R.Power informował o planach uruchomienia w Portugalii w perspektywie średnioterminowej farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 300 MW. Będą one zlokalizowane m.in. w pobliżu miejscowości Santarém, Portalegre i Castelo Branco.

Oprócz Portugalii R.Power realizuje inwestycje fotowoltaiczne na takich zagranicznych rynkach jak Niemcy, Rumunia, Włochy i Hiszpania.

REKLAMA

Polska firma jest aktywna również na krajowym rynku, gdzie kilka dni temu zawarła umowę zakupu udziałów w projekcie ogromnej farmy fotowoltaicznej.

R.Power deklaruje, że obecnie jest w trakcie przygotowań projektów farm fotowoltaicznych i magazynów energii o łącznej mocy ponad 21 GW.

Czas dużych projektów PV w Portugalii

Całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Portugalii na koniec 2022 r. wynosiła jedynie około 2,59 GW. W ostatnim czasie w tym kraju realizowanych jest jednak coraz więcej dużych projektów PV.

Największą farmę fotowoltaiczną w Portugalii i jedną z największych w Europie uruchomił ostatnio wywodzący się z tego kraju deweloper EDPR. Więcej na ten temat w artykule: W Portugalii rusza ogromna farma fotowoltaiczna.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.