Ogniwo o sprawności 27 proc. trafiło do seryjnej produkcji

Ogniwo o sprawności 27 proc. trafiło do seryjnej produkcji
Fot. Aiko

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Aiko Solar to czołówka globalnego przemysłu PV pod względem osiąganej sprawności modułów. Firma kolejny raz podniosła sprawność modułów wdrożonych już do masowej produkcji.

Do tego, że Chińczycy od kilku lat wyznaczają kierunek światowego rozwoju rynku fotowoltaicznego, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Obecnie ten tort podzielony jest w zasadzie między kilku graczy. Jednym z nich, oprócz takich gigantów jak JinkoSolar i LONGi, jest Aiko Solar. Właśnie ta firma poinformowała swoich inwestorów, że średnia sprawność jej ogniw fotowoltaicznych ABC (All Back Contact) osiągnęła wartość 27,2 proc.

Cały komunikat, dostępny jedynie w języku chińskim, skupia się na odpowiedziach udzielonych przez radę dyrektorów Aiko na pytania wystosowane przez inwestorów. Jedno z pytań, jakie zadano, dotyczyło obecnego poziomu wydajności ogniw ABC. W odpowiedzi Aiko udzieliło informacji, że przede wszystkim producent inwestuje gigantyczne środki w rozwój działu R&D, a obecnie średnia sprawność masowo produkowanych ogniw ABC wynosi 27,2 proc.

REKLAMA

Ponadto w komunikacie wspomniano o sprawności najnowszego modułu z serii Comet 2U, która wynosi 24,2 proc. i pozwala chińskiemu producentowi zajmować pierwsze miejsce w rankingu najwydajniejszych modułów PV, prowadzonym przez portal TaiyangNews (pozycję lidera w tym zestawieniu Aiko utrzymuje nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy).

Maxeon przegrywa spór z Aiko

Na dowód nieustannego rozwoju w kierunku utrzymania pozycji lidera Aiko informuje o wygranym niedawno sporze z firmą Maxeon. Otóż, zgodnie z informacjami podanymi w oryginalnym komunikacie chińskiego producenta, Maxeon miał pod koniec ubiegłego roku złożyć pozew o naruszenie przez Aiko jednego z patentów dotyczących technologii back contact (patent EP2297788B1).

Sąd w Hadze, do którego pozew został skierowany, oddalił jednak zarzuty Maxeona, potwierdzając brak naruszenia przez Aiko własności intelektualnej.

Comet 2U – jak długo pozwoli utrzymać pozycję lidera?

Aiko już 15 miesięcy z rzędu zajmuje pozycję lidera rankingu TaiyangNews zestawiającego najwydajniejsze moduły fotowoltaiczne dostępne w sprzedaży. Najnowsze majowe zestawienie pozycjonuje moduł Aiko G655-MCH72Mw – o mocy 655 W i sprawności 24,2 proc, z serii Comet 2U – jako niekwestionowanego zwycięzcę.

REKLAMA

Co ważne, wspomniany moduł w rankingu pojawia się po raz pierwszy. W trakcie poprzednich 14 miesięcy pozycje lidera gwarantowały producentowi inne moduły, zastępując siebie nawzajem jeden po drugim.
.

.
Należy dodać, że dostępna na oficjalnej stronie internetowej producenta karta katalogowa modułu Aiko G660-MCH72Mw zawiera dane o jeszcze wyższej mocy (660 W) i sprawności (24,4 proc.). Zgodnie z podanymi informacjami urządzenie charakteryzuje się (w warunkach STC) wartością napięcia obwodu otwartego (Voc) 54,7 V, prądu zwarciowego (Isc) 15,2 oraz rekordowo niskim współczynnikiem temperaturowym mocy na poziomie -0,26 proc./st. C.

Aiko oferuje 15 lat gwarancji produktowej oraz 30-letnią gwarancję na wydajność, która po zakończeniu wspomnianego okresu ma być nie niższa niż 88,85 proc. wartości początkowej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.