REKLAMA
 
REKLAMA

Wielka transakcja na polskim rynku OZE

Wielka transakcja na polskim rynku OZE
Fot. Orlen

Grupa Orlen przejmie dwie farmy fotowoltaiczne i farmę wiatrową, zwiększając całkowitą zainstalowaną moc aktywów OZE w grupie o prawie 30 proc. Wśród przejętych projektów jest druga największa farma PV w Polsce. 

Spółka Orlen Wind 3 z Grupy Orlen podpisała z firmą EDP Renewables Polska przedwstępną umowę nabycia dwóch farm fotowoltaicznych i farmy wiatrowej. Farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 280 MWp zlokalizowane są w woj. lubuskim i wielkopolskim, a farma wiatrowa o mocy 26 MW – w woj. łódzkim.

Jak szacuje koncern, przejmowane farmy będą produkować rocznie około 400 GWh energii elektrycznej. Jest to równoznaczne z zapotrzebowaniem na energię niemal 182 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Umowa o wartości około 1,15 mld zł jest jedną z największych w ostatnich latach transakcji na krajowym rynku energii odnawialnej pod względem przejmowanych mocy.

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara wylicza, że transakcja zwiększy portfolio aktywów w energetyce odnawialnej o ponad 300 MW. Po sfinalizowaniu zakupu moce wytwórcze Orlenu pochodzące z OZE powiększą się o prawie 30 proc.

Nowe źródła OZE w portfelu Orlenu

Zawarta z EDP Renewables Polska umowa obejmuje m.in. zakup dwóch farm fotowoltaicznych. Pierwsza z nich, uruchomiona w styczniu br., zlokalizowana jest w Chotkowie, w woj. lubuskim Na powierzchni 45 ha zamontowano ponad 61 tys. paneli fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi 40 MWp. Szerzej o tej inwestycji pisaliśmy w artykule: Duża farma fotowoltaiczna w lubuskim już produkuje energię.

Druga przejmowana farma fotowoltaiczna mieści się zrekultywowanym terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Wielkopolsce, w gminie Przykona. Farma fotowoltaiczna ma moc 200 MWp jest drugim co do wielkości tego typu obiektem w Polsce po elektrowni fotowoltaicznej w Zwartowie na Pomorzu, liczącej 204 MW i wybudowanej przez Goldbeck Solar we współpracy z Respect Energy.

Obecnie trwa rozbudowa farmy fotowoltaicznej Przykona o kolejne 40 MWp, a prace mają się zakończyć w tym roku. Po oddaniu do użytku dodatkowych mocy będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce, a Orlen zostanie jej jedynym właścicielem.

W pobliżu przejmowanej farmy fotowoltaicznej znajdują się inne instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe Orlenu o łącznej mocy około 57 MW, a kolejne, których moc wyniesie około 68 MW, są w budowie.

Podpisana umowa obejmuje także przejęcie przez Orlen lądowej farmy wiatrowej Warta, która powstała w maju ubiegłego roku w woj. łódzkim, na zachód od Sieradza. Moc farmy wiatrowej, na którą składa się 13 turbin, wynosi 26 MW. Teren, na którym ją zlokalizowano, odznacza się dużą intensywnością wiatru, co gwarantuje wysoki stopień wykorzystania zainstalowanych mocy.

REKLAMA

Ta transakcja jest już drugą, którą przeprowadziliśmy z Orlen. Podkreśla ona jakość naszych aktywów oraz trwałość strategii ich rotacji. Będziemy kontynuować nasze zaangażowanie w dalsze działania w Polsce. Jako jeden z największych inwestorów zagranicznych w kraju, z ponad 1 GW mocy już rozwiniętych i zainstalowanych, które w kolejnych miesiącach będziemy zwiększać, w tym z pierwszym w kraju hybrydowym parkiem wiatrowo-słonecznym, nadal postrzegamy Polskę jako kluczowy rynek dla EDP – podkreśla Duarte Bello, dyrektor operacyjny EDP Renewables na Europę.

Transakcje Orlenu na rynku OZE

Niedawno Orlen kupił mniejszą farmę fotowoltaiczną (o mocy 10 MW) w Wałczu, w województwie zachodniopomorskim. Instalacja zajmuje ponad 11 ha i składa się z 18,6 tys. paneli fotowoltaicznych oraz 40 falowników. Transakcję przeprowadziła spółka Orlen Wind 3. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy w artykule: Orlen przekroczył 100 MW w fotowoltaice. Kolejna akwizycja.

Przejęcie farmy fotowoltaicznej w Wałczu było kolejną transakcją Orlenu na rynku OZE. W marcu br. Energa Green Development, spółka odpowiedzialna za rozwój lądowych źródeł odnawialnych w Grupie Orlen, przejęła projekt farmy wiatrowej Szybowice o mocy około 37 MW. To pierwsza farma koncernu zlokalizowana w południowej Polsce.

W kwietniu Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen przejęła także projekt ogromnej farmy fotowoltaicznej w gminie Kotla na Dolnym Śląsku. Instalacja o mocy 130 MW z możliwością rozbudowy do 170 MW będzie największą farmą PV Orlenu w południowej części kraju. Umowa została zawarta z brytyjskim deweloperem Lightsource BP należącym do koncernu paliwowego BP.

9 GW mocy zainstalowanej w OZE

Do końca 2030 r. Grupa Orlen planuje osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w OZE. Oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych koncern aktywnie rozwija także morską energetykę wiatrową w ramach projektu Baltic Power. W ramach ostatnich przygotowań do prac instalacyjnych na morzu, planowanych na koniec tego roku, produkowane są kluczowe komponenty infrastruktury tej farmy wiatrowej.

Na Pomorzu powstają między innymi stacje elektroenergetyczne, które pozwolą odbierać energię z turbin i przesyłać ją na ląd. Inne ważne elementy inwestycji powstają również w fabrykach zlokalizowanych m.in. w Szczecinie, Kluczborku i Żarach. Inwestycja realizowana przez Orlen wspólnie z kanadyjskim Northland Power włączy w 2026 r. do krajowego systemu energetycznego moc blisko 1,2 GW. Wyprodukowana energia będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. Więcej na ten temat: Orlen rusza z wyczekiwaną inwestycją.

[artykuł edytowany]

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Chotków na Lubelszczyźnie, co za idiota to pisał XD

Tak jak większość tu naukowców podobnych do tuska

Więcej tekstu niż treści, szwaby to pisały czy co, bo się nie znają na geografii

REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady