Polenergia z większym kredytem na farmę wiatrową Szymankowo

Polenergia z większym kredytem na farmę wiatrową Szymankowo
Polenergia

Koncern energetyczny kontrolowany przez Dominikę Kulczyk zwiększył wysokość finansowania dla farmy wiatrowej Szymankowo. Decyzję o tej inwestycji podjęto jeszcze zanim udało się skutecznie złożyć ofertę na sprzedaż energii w aukcji, w której zgłoszono jednak tylko część planowanej produkcji energii.

W ubiegłym roku Polenergia S.A. informowała, że rozpoczyna realizację farmy wiatrowej Szymankowo o mocy 38 MW. Spółka ogłosiła wówczas, że będzie to jej pierwszy projekt niewymagający jakiegokolwiek wsparcia i udało się jej pozyskać dla niego finansowanie bez jakichkolwiek publicznych gwarancji sprzedaży energii. 

Farma wiatrowa Szymankowo będzie zlokalizowana na terenie gminy Miłoradz w województwie pomorskim. Złoży się na nią 11 turbin. Realizacja projektu potrwa dwa lata, a pierwszy prąd ma popłynąć do obiorców w przyszłym roku. Szacowana roczna produkcja energii z nowej farmy wiatrowej Polenergii wyniesie blisko 120 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 60 tysięcy gospodarstw domowych.

REKLAMA

Polenergia podkreślała, że farma wiatrowa Szymankowo jest pierwszą w Polsce tak dużą inwestycją w sektorze odnawialnych źródeł energii, której realizacja została rozpoczęta bez wcześniejszego uzyskania wsparcia w systemie aukcyjnym, ani w formie długoterminowych umów na odbiór energii elektrycznej.

Na realizację inwestycji spółka pozyskała finansowanie w wysokości 107 mln zł. W skład konsorcjum banków kredytujących weszły Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, mBank oraz ING Bank Śląski. Okres bankowego finansowania przewidziany jest do roku 2037. Oprocentowanie kredytu równe jest stawce WIBOR 3M powiększonej o marżę banków. Finansowanie zostało udzielone na zasadzie „Project Finance”.

Później, pod koniec 2019 roku, Polenergia skutecznie zaoferowała sprzedaż energii z farmy wiatrowej Szymankowo w aukcji, ale zgłoszono do niej nie całą planowaną produkcję energii, ale jedynie 60 proc.

REKLAMA

Teraz spółka celowa Polenergia Farma Wiatrowa Szymankowo oraz EBOiR, mBank S.A. oraz ING Bank Śląski S.A zawarły umowę zmieniającą i ujednolicającą wcześniejszą umowę z listopada 2019 r.

Na podstawie nowej umowy kredytu, zmianie uległa między innymi dostępna kwota kredytu inwestycyjnego z 107 mln zł do 171 mln zł oraz kwota kredytu VAT z 20 mln PLN do 27 mln PLN.

Umowa kredytu przewiduje spłatę kredytu inwestycyjnego nie później niż do 10 września 2036 roku, a dla kredytu VAT nie później niż do 30 czerwca 2022 roku. Oprocentowanie kredytów równa się stawce WIBOR powiększonej o marżę banków.

Polenergia jest obecnie także w trakcie budowy farmy wiatrowej Dębsk, w zakresie której również zabezpieczyła tylko częściowo sprzedaż energii w systemie aukcyjnym i która jest największą tego rodzaju inwestycją w portfelu firmy kontrolowanej przez Dominikę Kulczyk.

Więcej o tej inwestycji w artykule: Polenergia wybrała turbiny dla największej farmy wiatrowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.