Polska firma zbuduje pływającą farmę wiatrową z elektrolizerami

Polska firma zbuduje pływającą farmę wiatrową z elektrolizerami
Sebastian Jabłoński, Respect Energy

U wybrzeży Estonii ma powstać pływająca farma wiatrowa wyposażona w instalację do produkcji wodoru i amoniaku. W projekt zaangażowała się firma Respect Energy, która niedawno ogłosiła wejście w inny, spektakularny projekt morskiej farmy wiatrowej.

Działająca na rynku odnawialnych źródeł energii firma Respect Energy przygotowuje projekt morskiej farmy wiatrowej wykorzystującej turbiny zainstalowane na pływających platformach (floating offshore). Projekt obejmuje również budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.

Morska farma wiatrowa o mocy 820 MW, która ma powstać u wybrzeży Estonii na obszarze Wind Energy Innovation Area, wyposażona zostanie w pływające turbiny wiatrowe, które według szacunków Respect Energy mogą produkować rocznie 3,75 TWh energii. Cześć energii trafi do znajdujących się przy turbinach elektrolizerów, w których ma być produkowany wodór. Uruchomienie nowatorskiej inwestycji przewidziano na 2032 r.

REKLAMA

Potencjał konstrukcji pływających

Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy, podkreśla, że pływające turbiny morskie stanowić będą o przyszłości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Wraz ze złożeniem aplikacji oraz odpowiednich wniosków rozpoczynamy wieloetapowy projekt, którego celem jest budowa innowacyjnej farmy morskiej u wybrzeży Estonii. Budowa pilotażowej infrastruktury do produkcji wodoru i amoniaku zlokalizowanej na morzu dodatkowo czyni z estońskiego projektu jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie w tej części Europy. Mamy wstępne warunki przyłączenia. Podpisaliśmy również umowy o współpracy z lokalnymi partnerami z Estonii, co umożliwi nam stworzenie lokalnego łańcucha dostaw – mówi Sebastian Jabłoński.

Projekt będzie realizowany przez Grupę Kapitałową Respect Energy we współpracy z firmą BaltiConnect zajmującą się rozwojem projektów offshore. Dodatkowo grupa podpisała kilka dodatkowych umów o współpracy.

Umowa zawarta z Portem Tallinn dotyczy użytkowania infrastruktury portu wymaganej do wsparcia produkcji, montażu i obsługi farmy. Z Uniwersytetem Technicznym w Tallinie (TalTech) firma będzie współpracować w zakresie prac badawczo-rozwojowych i pozyskiwania pracowników do projektu. Kolejna umowa zawarta została z firmą LTH-Baas – globalnym dostawcą usług wyposażania, konserwacji i modernizacji statków z siedzibą w Estonii. Będzie ona odpowiadać w projekcie za instalację turbin i infrastruktury do produkcji wodoru i amoniaku.

REKLAMA

Ogromny projekt offshore w Australii

Niedawno firma Respect Energy ogłosiła zamiar zrealizowania największej inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej na świecie. Ma to być morska farma wiatrowa Elanora Offshore w Australii. Konsorcjum pod przewodnictwem grupy kapitałowej Respect Energy Holding planuje zbudować ją u wybrzeży stanu Wiktoria, w ramach pierwszego obszaru przeznaczonego pod budowę morskich farm wiatrowych.

Wśród członków utworzonego konsorcjum oprócz Respect Energy znajduje się firma EnergyAustralia, główny australijski wytwórca i sprzedawca energii, który obsługuje 1,6 mln klientów na terenie wschodniej Australii. W projekt farmy wiatrowej Elanora Offshore zaangażowana jest ponadto grupa Boskalis, wykonawca morskich elektrowni wiatrowych dysponujący flotą ponad 650 specjalistycznych statków. Członkiem konsorcjum jest także deweloper z australijskiego rynku energii odnawialnej Polpo Investments.

Respect Energy przewiduje, że pierwsza faza projektu Elanora Offshore osiągnie planowaną operacyjność w 2032 r., a druga ma zostać ukończona do końca 2034 r.

Grupa Respect Energy to międzynarodowa spółka z siedzibą w Warszawie z całkowicie polskim kapitałem. Oferuje klientom w 100 proc. zieloną energię. Spółka jest nabywcą, producentem, dostawcą i sprzedawcą energii z OZE.

Działalność Respect Energy obejmuje kilku obszarów, m.in. międzynarodowy obrót energią elektryczną, prawami majątkowymi i gwarancjami pochodzenia, sprzedaż energii do odbiorców końcowych i działania promujące dostęp do czystej energii.

Respect Energy inwestuje w infrastrukturę służącą do wytwarzania zielonej energii, głównie w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Obecnie działa na 24 rynkach i współpracuje z grupą ponad 600 wytwórców energii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.