REKLAMA
 
REKLAMA

Estończycy wybudują w Polsce farmy wiatrowe

Estończycy wybudują w Polsce farmy wiatrowe
Enefit Green

Enefit Green wybuduje w Polsce lądowe farmy wiatrowe. To spółka zależna estońskiej grupy energetycznej Eesti Energia. Enefit właśnie podpisał umowę o przejęciu pakietu projektów wiatrowych z deweloperem RES Global Investment.

Zgodnie z podpisaną umową Enefit Green nabędzie 100 proc. praw do rozwoju w Polsce kilku lądowych projektów wiatrowych na wczesnym etapie rozwoju. Łączna moc projektów rozwijanych w Polsce we współpracy z firmą RES Global Investment ma planowo osiągnąć 360 MW. Szacunkowa wartość transakcji wynosi około 80 mln euro. Obejmuje to koszt nabycia projektów oraz inne nakłady niezbędne do uzyskania statusu gotowości do budowy.

Budowa ośmiu farm wiatrowych ma ruszyć w 2028 r., a rozpoczęcie eksploatacji zaplanowano nie wcześniej niż w 2030 r. Sprzedaż energii z nowych farm wiatrowych Enefit w Polsce ma się odbywać na rynku spot lub w ramach dłuższych umów z odbiorcami.

REKLAMA

Energetyka wiatrowa stanowi podstawę rozwoju Enefit Green. Firma postrzega Polskę jako kluczowy rynek dla rozwoju odnawialnych źródeł energii i zakłada w naszym kraju długoterminowe plany rozwoju.

REKLAMA

Spółka aktywna w krajach bałtyckich

Enefit Green to notowana na giełdzie spółka należąca do estońskiej grupy energetycznej Eesti Energia z siedzibą w Tallinie, która jest producentem energii w regionie Morza Bałtyckiego. Enefit Green jest właścicielem 22 parków wiatrowych w Estonii i na Litwie, w których znajduje się łącznie 165 turbin wiatrowych. Całkowita moc wszystkich farm wiatrowych wynosi 398 MW. W Estonii do spółki należą także farmy fotowoltaiczne, elektrociepłownie oraz elektrownia wodna. Enefit ma także fabrykę pelletu na Łotwie.

Obecnie Enefit Green buduje pięć farm wiatrowych i trzy parki fotowoltaiczne na Litwie, w Estonii, Polsce i Finlandii. Łączna moc tych projektów wynosi 608 MW.

Enefit Green wszedł na polski rynek energii odnawialnej w 2019 r., przejmując projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 19 MW. W naszym kraju spółka zakończyła niedawno budowę dwóch farm PV. Obecnie ma w Polsce 20 gotowych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 27 MW oraz farmę fotowoltaiczną Dębnik o łącznej mocy 6 MW będącą w końcowej fazie przygotowań.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

80 mln EURO za 360 MW we wczesnej fazie rozwoju (= bez warunkow przylaczenia, bez decyzji srodowiskiwej i pewnie bez planow miejscowych) to chyba jakas pomylka!!!

80 mln EUR pewnie bedzie wypłacone dopiero po wypełnieniu wszystkich milestonów, czyli zapewne doprowadzenia projektu do RtB

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA