REKLAMA
 
REKLAMA

ZE PAK kupił projekty o mocy 500 MW

ZE PAK kupił projekty o mocy 500 MW
fot. Karsten Würth/Unsplash

Grupa Polsat Plus – a konkretnie należąca do niej PAK-Polska Czysta Energia – oraz ZE PAK kupiły wszystkie udziały w spółkach realizujących projekt ogromnego zespołu elektrowni wiatrowych. 

Przejmowane przez firmy Zygmunta Solorza spółki to Energia Przykona oraz Neo Energia Przykona X. Realizują one projekty farm wiatrowych o łącznej mocy przyłączeniowej około 500 MW. Po uruchomieniu powinny to być jedne z największych lądowych farm wiatrowych w Polsce.

W ramach transakcji ZE PAK nabędzie 99 proc. udziałów w przejmowanych spółkach, a PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE) – 1 proc. z możliwością zwiększenia swojego udziału w projekcie. Ponadto mają zostać zawarte umowy dotyczące rozwoju projektu do etapu gotowości do budowy (RtB) do końca 2030 r.

REKLAMA

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wejścia, wspólnie z ZE PAK, w nowy projekt wiatrowy. Nasz udział jako Grupy Polsat Plus jest niewielki, ale dla nas jest kluczowe to, że jesteśmy w nim obecni i w zależności od potrzeb będziemy mogli zwiększyć nasze zaangażowanie. Projekt ma już wstępne założenia, jest w początkowym etapie rozwoju i zakładamy, że najpóźniej w 2030 r. będzie gotowy do rozpoczęcia budowy. O jego skali najlepiej świadczy fakt, że jest to zespół elektrowni o mocy 500 MW, a największa obecnie działająca w Polsce farma wiatrowa ma około 220 MW – komentuje Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. Strategii Grupy Polsat Plus.

Sprzedającym jest Goalscreen Holdings Limited.

Transakcja warta ponad 110 mln euro

Za przejęty przez PAK-PCE 1 proc. kapitałów zakładowych spółek projektowych firma Solorza zapłaci łącznie nie więcej niż 1,2 mln euro. Z kolei ZE PAK za wykupione 99 proc. udziałów ma wyłożyć łącznie nie więcej niż 110 mln euro. Płatność ma być uiszczana w częściach wraz z postępem realizacji projektu. Ostateczna jej wysokość ma zależeć od finalnych jego parametrów.

Sprzedający i kupujący zawarli też umowę przewidującą prawo sprzedaży i – odpowiednio – odkupu udziałów spółek projektowych, gdyby projekt nie osiągnął określonych parametrów.

REKLAMA

Projekt wiatrowy zlokalizowany w okolicach Opola to unikalne przedsięwzięcie, które doskonale wpisuje się w strategię transformacji Grupy ZE PAK, zgodnie z którą chcemy całkowicie zrezygnować z produkcji energii ze źródeł kopalnych – mówi Piotr Woźny, prezes zarządu ZE PAK – Jest to projekt, który ma ogromny potencjał, ale znajduje się jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Dlatego w pierwszej kolejności skupimy się na tym, żeby sfinalizować niezbędne formalności i uzyskać pozwolenia, które umożliwią określenie ostatecznych parametrów i rozpoczęcie budowy, tak aby do 2030 r. projekt był gotowy do rozpoczęcia budowy.

Jednocześnie PAK-PCE i ZE PAK podpisały dokument, w którym określono główne warunki przyszłej umowy wspólników (term sheet). Przyznaje on spółce PAK-PCE prawo do zwiększenia swojego udziału w spółkach projektowych i stały nadzór nad wykonaniem projektu przez udział w radach nadzorczych tych spółek.

Rozwój ogromnej elektrowni wiatrowej

Jak wskazują nowi inwestorzy, zamierzają oni doprowadzić projekt do etapu gotowości do budowy do końca 2030 r. Aby to osiągnąć, przejęte spółki projektowe podpiszą umowy dotyczące rozwoju projektów z firmą z grupy Neo Energy Group – Energią Opole.

W ramach tych umów podjęte zostaną działania zmierzające do uzyskania kompletu tytułów do gruntów, na których ma powstać farma wiatrowa, oraz pozwoleń umożliwiających rozpoczęcie budowy. Płatności z tytułu umów o rozwój projektów uzależnione będą od zakończenia poszczególnych etapów. Całkowita kwota zależeć będzie od finalnych parametrów farmy wiatrowej, zwłaszcza osiągniętej mocy. Wartość ta szacowana jest na nie więcej niż 160 milionów euro.

Spółki projektowe będą na dalszych etapach zawierać kolejne umowy związane z rozwojem projektu oraz budową elektrowni wiatrowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Solorz rozlicz się z akcjonariuszami Elektrimu . Kiedy wróci na giełdę jak obiecałeś ?

Opieranie ZE PAK na pogodozależnej energii z wiatru zamiast na węglu brunatnym jest głupotą i igraniem z ogniem.
Ale to kasa Solorza, więc niech z nią robi co chce 😉

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA