Ile nowych elektrowni wiatrowych w 2011 roku?

Ile nowych elektrowni wiatrowych w 2011 roku?
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Jak szybko rośnie polski rynek energetyki wiatrowej {więcej}i czy zdaniem ekspertów obecne trendy zostaną podtrzymane?

Jak wynika z raportu Grant Thornton Frąckowiak, w tym roku w Polsce przybędzie 450 MW farm wiatrowych, co będzie wynikiem jeszcze lepszym niż w rekordowym roku 2010. Jeśl dane GTF się potwierdzą, w tym roku łączna moc energetyki wiatrowej w Polsce przekroczy 1,5 GW.

Czy moce energetyki wiatrowej w Polsce będą dynamicznie rosły również w kolejnych latach? Eksperci, na których powołuje sie „Puls Biznesu”, są sceptyczni.

REKLAMA
REKLAMA

– Przyszłość energetyki wiatrowej już w 2013 r. stoi pod znakiem zapytania. Problemem jest ryzyko regulacyjne i niepewność co do nowych ustawowych rozwiązań oraz rosnące koszty przyłączania do sieci nowych, większych farm. Brak również widoków na dalsze wsparcie w postaci dotacji, a ceny energii trudno przewidzieć – komentuje dla „PB” Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Podobnego zdanie jest Michał Ćwil, dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej – Potrzeba stabilnego wsparcia na różnym poziomie i dla wszystkich źródeł, przewidywalnego w perspektywie 20 lat od oddania jednostki do użytku. Dziś nie wiadomo co będzie po 2017 r – „Puls Biznesu” cytuje przedstawiciela PIGEO.

gr