Niemcy szykują największą instalację do produkcji „zielonego” wodoru

Niemcy szykują największą instalację do produkcji "zielonego" wodoru
Element Eins

Niemcy wybrali lokalizację instalacji typu power-to-gas, która ma przetwarzać nadwyżki energii odnawialnej w wodór. Moc obecnie największego tego typu urządzenia, które zostało uruchomione kilka miesięcy temu w Austrii, jest kilkanaście razy mniejsza.

W listopadzie ubiegłego roku w austriackim Linzu powstała aktualnie największa na świecie instalacja umożliwiająca zeroemisyjną produkcję wodoru. Moc instalacji tzw. power-to-gas (P2G) wynosi 6 MW, a do wytwarzania wodoru wykorzystywana jest energia elektryczna pochodząca ze źródeł odnawialnych.

Inwestycja została zrealizowana w ramach dofinansowanego ze środków unijnych programu H2Future, a w projekt zaangażował się m.in. Siemens, który dostarczył kluczowy komponent instalacji, czyli elektrolizer.

REKLAMA

Wytworzony wodór będzie można wykorzystać w przemyśle, na którego potrzeby jest on jak na razie uzyskiwany w procesach emitujących ogromne ilości CO2. Ponadto „zielony” wodór można wykorzystać w ciepłownictwie czy transporcie, co daje szanse na zmniejszenie emisyjności tych sektorów, a także można go zamienić w energię elektryczną, a to otwiera możliwości np. świadczenia usług sieciowych i ograniczania wahań popytu i podaży energii.

Inwestycja zrealizowana w Linzu kosztowała 18 mln euro, z czego 12 mln euro pochodziło ze środków unijnych.

Znacznie większą instalację wytwarzającą wodór w technologii power-to-gas z wykorzystaniem energii produkowanej przez farmy wiatrowe chcą zbudować Niemcy.

REKLAMA

Jeden z działających w Niemczech operatorów systemu przesyłowych, TenneT, ogłosił, że projekt zakładający budowę instalacji power-to-gas o mocy 100 MW powstanie w Diele w północno-zachodnich Niemczech.

Ta lokalizacja ma łączyć bliskość sieci elektroenergetycznych, którymi przesyłane są ogromne ilości energii wiatrowej, a także sieci gazowych, do których może trafiać wyprodukowany na miejscu i poddany odpowiedniej obróbce wodór.

Projekt o nazwie „Element Eins” ma dać odpowiedź, jak z wykorzystaniem technologii power-to-gas efektywniej wykorzystywać nadwyżki odnawialnej energii elektrycznej i zamieniać je w wodór zużywany w transporcie czy ciepłownictwie – a więc w sektora energetyki, w których niemiecka Energiewende na razie kuleje i w których Niemcom nie udaje się na razie istotnie zmniejszać emisji CO2.

Instalacja P2G, która powstanie w Dolnej Saksonii, TenneT zrealizuje we współpracy z firmami Gasunie Germany i Thyssengas, i ma wchodzić w fazę operacyjną stopniowo od roku 2022.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.