Pompy ciepła powietrze-woda zdominowały dotacje w Moim Cieple

Pompy ciepła powietrze-woda zdominowały dotacje w Moim Cieple
LG

Już ponad 21 tys. gospodarstw domowych otrzymało dotację na montaż pompy ciepła w programie Moje Ciepło. Na razie w tym programie nie planuje się dodatkowych zmian, które zapewniłyby finansowanie wyłącznie urządzeń faktycznie spełniających kryteria techniczne zgodne z zapewnieniami producentów – jak ma to miejsce w programie Czyste Powietrze.

Celem uruchomionego w maju 2022 r. programu Moje Ciepło jest dofinansowanie inwestycji polegających na montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Moje Ciepło realizowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i jest jednym z programów prowadzonych przez tę instytucję, z którego można otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła (obok programów Czyste Powietrze czy Mój Prąd).

Kto może skorzystać z dotacji z Mojego Ciepła?

Beneficjentem programu Moje Ciepło mogą być właściciele nowych domów jednorodzinnych, którzy do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie nie zgłosili zawiadomienia o zakończeniu budowy lub nie złożyli wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

REKLAMA

Druga grupa uprawnionych do otrzymania dofinansowania to właściciele domów, którzy złożyli zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Dofinansowanie na pompy ciepła mogą otrzymać właściciele nowych nieruchomości o podwyższonym standardzie energetycznym. Przyznane dotacje pomogą sfinansować montaż pomp ciepła wykorzystywanych wyłącznie do ogrzewania lub do jednoczesnego ogrzewania i zapewniania ciepłej wody użytkowej.

Jaka wysokość dofinansowania na pompę ciepła?

Dofinansowanie jest przyznawane w formie dotacji w wysokości 30 proc. kosztów kwalifikowanych (w przypadku gospodarstw posiadających kartę dużej rodziny może to być nawet 45 proc.).

Dotacja nie może jednak przekroczyć kwoty:

  • 21 tys. zł. – w przypadku gruntowych pomp ciepła,
  • 7 tys. zł – w przypadku pomp ciepła powietrze-powietrze w systemie centralnym lub pomp powietrze-woda.

Ponad 20 tys. dotacji na pompy ciepła

Nabór wniosków w programie Moje Ciepło ma być prowadzony do końca 2026 r. lub do wyczerpania alokacji, która liczy 600 mln zł. Ile pieniędzy zostało jeszcze do wykorzystania w programie?

Z informacji uzyskanych w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że do 7 lutego br. w programie Moje Ciepło złożonych zostało 27 617 wniosków o dotacje.

REKLAMA

Najwięcej wniosków dotyczyło pomp typu powietrze-woda (23 267). Znacznie mniejszą liczbę wniosków NFOŚiGW przyjął w zakresie pozostałych pomp ciepła – typu grunt-woda (3136), powietrze-powietrze (1170), a w przypadku urządzeń typu woda-woda aplikacji było tylko 44.

Ewelina Steczkowska, rzeczniczka NFOŚiGW, poinformowała nas, że do 7 lutego fundusz podpisał już 21 426 umów o dofinansowanie na niemal 180 mln zł. Do tego czasu wypłacił 20 765 dotacji w wysokości 174 mln zł.

W latach 2022-2023 podpisano 20 185 umów o dotacje na łączną kwotę 168,7 mln zł. W tym wyłącznie w zeszłym roku zawarto 14 438 umów o dotacje w wysokości 122,1 mln zł.

Lista ZUM na razie nie w Moim Cieple

W ostatnim czasie w branży pomp ciepła wiele mówiło się o konieczności wprowadzenia zapisów zapewniających wyższe standardy montowanych urządzeń w innym rządowym programie, jakim jest Czyste Powietrze (można w nim otrzymać dotacje na pompy ciepła w celu zastąpienia nimi starszych domowych instalacji grzewczych będących źródeł smogu).

NFOŚiGW informował w zeszłym miesiącu, że pracuje nad zamknięciem listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) m.in. w zakresie pomp ciepła, aby ograniczyć możliwość udzielania dofinansowania z Czystego Powietrza wyłącznie do pomp ciepła uwzględnionych w tym zestawieniu. Pozwoli to uzyskać dotacje tylko na urządzenia spełniające w rzeczywistości parametry techniczne wskazane na karcie produktu. Więcej na ten temat w artykule: Ministerstwo szykuje zmiany w dotacjach na pompy ciepła.

Okazuje się, że na razie podobnych planów nie ma w zakresie programu Moje Ciepło.

Jeśli chodzi o program Moje Ciepło, to na ten moment nie określono, czy i ewentualnie kiedy w programie Moje Ciepło wprowadzone zostaną analogiczne wymogi dotyczące warunków udziału w programie – poinformowała nas Ewelina Steczkowska, rzeczniczka NFOŚiGW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.