Polskę i Litwę podłączy podmorski kabel. Ruszają badania

Polskę i Litwę podłączy podmorski kabel. Ruszają badania
TenneT

Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Litgrid, operatorzy systemów przesyłowych w Polsce i na Litwie, podpisali z konsorcjum firm MEWO, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Garant Diving umowę na wykonanie badania dna Bałtyku pod trasę planowanego kabla Harmony Link, który połączy Polskę i Litwę.

Harmony Link to podmorska kablowa linia energetyczna o długości ok. 330 km, która połączy stacje w Żarnowcu na Pomorzu oraz w Darbenai na Litwie. Zostanie wybudowany w technologii prądu stałego (ang. High Voltage Direct Current, HVDC) i pozwoli na przesył energii z mocą 700 MW. Harmony Link będzie drugim połączeniem elektroenergetycznym między Polską a Litwą – od 2016 roku działa napowietrzna linia LitPol Link, łącząca stacje Ełk i Alytus na Litwie.

Jak podkreśla PSE, podmorski kabel pozwoli na poprawę bezpieczeństwa energetycznego regionu, otwierając drogę do synchronizacji systemów energetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej.

REKLAMA

Teraz ruszają przygotowania do tej inwestycji. Wyłoniony w przetargu wykonawca przeprowadzi badania geofizyczne i geotechniczne dna morskiego wzdłuż planowanej trasy kabla między polskim i litewskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego.

Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym złożyła polska firma MEWO posiadająca międzynarodowe doświadczenie w realizacji podobnych projektów, w tym w badaniach dna morskiego pod morskie farmy wiatrowe, rurociągi i kable telekomunikacyjne.

REKLAMA

Na podstawie badań ma powstać raport, w którym zostanie określona budowa dna, jego głębokość, ukształtowanie oraz budowa geologiczna. Na tej podstawie podjęte zostaną decyzje dotyczące sposobu układania kabla.

Badania pozwolą też na wykrycie obiektów takich jak wraki, niewybuchy (tzw. UXO) czy inne niebezpieczne elementy zalegające na dnie morza.

Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i powinny zakończyć się w trzecim kwartale 2021 roku. Jak zapewnia PSE, nie będą miały one wpływu na środowisko Morza Bałtyckiego.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach unijnego mechanizmu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility, CEF).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.