Udział energii odnawialnej w Polsce wczoraj sięgnął rekordowego poziomu

Udział energii odnawialnej w Polsce wczoraj sięgnął rekordowego poziomu
EDF

Wczoraj w naszym systemie elektroenergetycznym odnawialne źródła energii pracowały na pełnych obrotach. Obok elektrowni wiatrowych, które o tej porze roku z reguły biją rekordy generacji co potwierdziło się wczoraj – do wysokiego udziału OZE w polskim miksie wytwarzania odnotowanego w niedzielne południe wyraźnie przyczyniła się fotowoltaika.

Dzięki niższemu, niedzielnemu zapotrzebowaniu na energię, sięgającemu w ciągu dnia około 16 GW, a także dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym udział energii odawialnej w krajowym miksie energetycznym wczoraj w południe przekroczył 40 proc.

Dla porównania w całym ubiegłym roku średni udział zielonej energii w miksie konsumowanej energii elektrycznej w Polsce wyniósł 14,4 proc.

REKLAMA

Jak wynika z danych z platformy EnergyInstrat.pl, bazującej na danych od europejskiego stowarzyszenia operatorów systemów przesyłowych ENTSO-E, największy udział w rekordowym wyniku OZE osiągniętym wczoraj w południe w polskiej elektroenergetyce miały elektrownie wiatrowe, które pracowały w tym czasie z mocą przekraczającą 5,2 GW.

Co ciekawe, do rekordowego udziału zielonej energii wczoraj przyczyniła się również fotowoltaika. Z najwyższą, odnotowaną przez operatora sieci przesyłowej mocą, sięgającą niemal 1 GW, elektrownie PV pracowały wczoraj przed południem.

Łączna nominalna moc elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju przekraczała na początku listopada 3,4 GW, a mając na względzie duży udział źródeł prosumenckich w tym wyniku, trzeba brać pod uwagę, że wczoraj w godzinach południowych instalacje PV pracowały z większą mocą niż odnotowana przez operotora sieci.

W niedzielne południe sporo z działających w Polsce elektrowni PV nie oddawało energii do sieci, ale wytwarzało ją na użytek własny właścicieli, zaniżając zapotrzebowanie na moc w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Mniejszy udział we wczorajszym rekordzie miały elektrownie biomasowe i wodne, które dały o tej porze w sumie niecałe 0,5 GW.

O ile elektrownie fotowoltaiczne wczoraj po południu dosyć szybko wypadły z miksu wytwarzania, o tyle w godzinach wieczornych rosła generacja wiatrowa, która po godz. 20 przekraczała już 5,7 GW.

W tym wyniku widać tegoroczny przyrost mocy w energetyce wiatrowej w Polsce dzięki sfinalizowaniu pierwszych inwestycji w systemie aukcyjnym. Obecnie łączna moc farm wiatrowych w naszym kraju przekracza już 6,6 GW.

REKLAMA

Jak rekordowy poziom produkcji energii ze źródeł odnawialnych wpłynął na generację z konwencjonalnych elektrowni?

Elektrownie na węgiel kamienny pracowały wczoraj na poziomie wynoszącym około 6,5 GW w porównaniu do maks. 7,3 GW dzień wcześniej.

Wyraźniej spadła natomiast generacja z elektrowni na węgiel brunatny. Te źródła w drugi dzień Świąt osiągały moc nawet 2,7 GW, a w dniu 27 grudnia koło południa pracowały one już tylko z mocą ok. 1,4 GW. Z podobną mocą wczoraj pracowały elektrownie gazowe.

Mniejszą generację notowały elektrownie biomasowe (ok. 0,25 GW), na ropę (ok. 0,15 GW), a także elektrownie wodne przepływowe i szczytowo-pompowe, które koło południa pracowały z łączną mocą ok. 0,25 GW, ale które w późniejszych godzinach zwiększyły aktywność nawet do ok. 1,2 GW po godz. 18.

Niemcy na 76 procent

Idealne warunki pogodowe dla generacji energii odnawialnej, które panowały wczoraj w naszym regionie, przełożyły się także na świetny wynik źródeł odnawialnych w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech. Wczoraj w skali całego dnia źródła odnawialne miały ponad 76-procentowy udział w wytwarzaniu w porównaniu do 62,4 proc. dzień wcześniej oraz 44,7 proc. dwa dni wcześniej.

Wczoraj w południe największy udział OZE w niemieckim miksie wytwarzania miały elektrownie wiatrowe pracujące z mocą 40,9 GW, elektrownie fotowoltaiczne dołożyły 5,4 GW, a moc, z jaką pracowały w tym czasie konwencjonalne elektrownie o jednostkowej mocy ponad 100 MW, wynosiła ok. 13,7 GW.

Niższe, niedzielne zapotrzebowanie w Niemczech wynosiło wczoraj w południe 54 GW, a chwilowy udział el. wiatrowych i słonecznych wynosił o tej porze nawet 85 proc.

Według wstępnych danych w całym 2020 r. udział OZE w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech wyniósł ok. 46 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.