Morska turbina wiatrowa wyprodukuje wodór. Vattenfall testuje pomysł

Morska turbina wiatrowa wyprodukuje wodór. Vattenfall testuje pomysł
fot. Vatenfall

Brytyjski rząd przeznaczył 9,3 mln funtów (ok. 50 mln zł) na opracowanie pierwszej na świecie morskiej turbiny wiatrowej wyposażonej w instalację do produkcji wodoru. Elektrolizer ma być umieszczony bezpośrednio na turbinie.

Ten nowatorski projekt realizować będzie szwedzka firma Vattenfall. Dofinansowanie w wysokości 9,3 mln funtów pochodzi z funduszu Net Zero Innovation Portfolio Low Carbon Hydrogen Supply 2.

Pilotaż elektrolizera umieszczonego na turbinie odbędzie się na morskiej farmie wiatrowej Vattenfall w Zatoce Aberdeen. Farma składa się z 11 turbin Vestas o mocy 8,8 MW każda. Zaczęła ona wytwarzać energię elektryczną w lipcu 2018 roku. W momencie budowy zamontowane na farmie turbiny były największe na świecie.

REKLAMA

Testowany elektrolizer będzie miał moc 8 MW. Jak podaje Vattenfall, instalacja wyprodukuje dziennie ilość wodoru wystarczającą do pokonania 24 tys. kilometrów przez zasilany nim autobus wodorowy.

Umieszczenie elektrolizerów na morskich turbinach wiatrowych będzie prawdopodobnie najszybszym i najtańszym sposobem dostarczenia na skalę masową wodoru wolnego od paliw kopalnych – powiedziała Danielle Lane, Country Manager w Vattenfall w Wielkiej Brytanii.

Wodór będzie przesyłany rurociągami do portu w Aberdeen.

REKLAMA

Pełna integracja technologii

Projekt „Hydrogen Turbine 1 (HT1)” będzie pierwszym na świecie testem pełnej integracji produkcji wodoru z morską turbiną wiatrową.

W ramach projektu HT1 Vatenfall chce również opracować procedury rozwoju i uzyskiwania zezwoleń dla dużych projektów wodorowych zlokalizowanych w pobliżu morskich farm wiatrowych, co przyspieszy ich przyszły rozwój.

Prace mają się rozpocząć już teraz, a produkcja wodoru według założeń ruszy w 2025 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.