Ponad miliard unijnego dofinansowania na energię odnawialną w 2024

Ponad miliard unijnego dofinansowania na energię odnawialną w 2024
Unsplash

Resort klimatu ogłosił dwa nabory wniosków w konkursach o unijne dofinansowanie na programy wspierające rozwój energetyki odnawialnej. Jeden z nich dotyczy środków na kontynuację programu Mój Prąd.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które pełni funkcję instytucji pośredniczącej programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, ogłosiło niekonkurencyjny nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 2.2 Rozwój OZE, Typ projektu: Program priorytetowy Mój Prąd.

Celem naboru w ramach działania FENX.02.02 Rozwój OZE jest wybór projektu grantowego dotyczącego realizacji programu priorytetowego Mój Prąd. Jest on ukierunkowany na budowę lub modernizację instalacji OZE w budynkach mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

REKLAMA

Wysokość dofinansowania sięga 460 mln zł, a jego beneficjentem może być wyłącznie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poziom dofinansowania wynosi 100 proc., co oznacza, że NFOŚiGW nie będzie musiał uruchomić żadnych dodatkowych środków, aby spełnione zostały wymagania konkursu.

Ruszy program Mój Prąd 6.0.?

Rozstrzygnięcie naboru w ww. konkursie ma nastąpić w pierwszym kwartale 2024 r. Czy w takim razie po zakończeniu obecnej piątej edycji Mojego Prądu będziemy mogli spodziewać się szybkiego uruchomienia kolejnej, szóstej edycji programu? Zapytaliśmy o to rzecznika prasowego NFOŚiGW.

Ewelina Steczkowska z Narodowego Funduszu poinformowała, że na razie nie wiadomo, jaka będzie pula środków dostępnych w kolejnej edycji Mojego Prądu, a NFOŚiGW nie prowadzi żadnych prac dotyczących nowego naboru.

Obecnie NFOŚiGW kończy przyjmowanie wniosków w piątej edycji Mojego Prądu, której budżet sięga 950 mln zł. Do 16 listopada złożono wnioski o wartości niemal 762 mln zł. Więcej na temat aktualnego naboru wniosków w programie Mój Prąd w artykule: Miesiąc do końca Mojego Prądu. Ile zostało dotacji?.

REKLAMA

Dofinansowanie na energię odnawialną w 2024

Jeszcze wcześniej ma zostać rozstrzygnięty drugi nabór wniosków o środki na dofinansowanie OZE w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (2.2. Rozwój OZE).

Ten nabór został zakończony w tym miesiącu. Jego celem jest wybór instytucji, która będzie odpowiadała za wdrażanie programów dofinansowania inwestycji mających na celu budowę lub przebudowę instalacji wytwarzania energii elektrycznej i energii cieplnej z takich źródeł jak: biogaz, biometan, biomasa, wiatr, promieniowanie słoneczne, wodór, geotermia oraz wspieranie wytwarzania paliw alternatywnych z OZE (w szczególności biometanu i zielonego wodoru).

W tym naborze wniosek mógł złożyć również tylko Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet naboru sięgał 588,6 mln zł, przy czym poziom dofinansowania został ustalony na poziomie 79,7 proc., co oznacza, że do uruchomienia programów NFOŚiGW będzie potrzebował również innych środków.

Rozstrzygnięcie tego naboru ma nastąpić jeszcze w tym kwartale. Na razie NFOŚiGW nie zdradza swoich planów na zagospodarowanie nowych unijnych funduszy na wsparcie OZE.

Dopiero jak zostaniemy beneficjentem tych środków, będziemy mogli ogłaszać nabory dla ostatecznych odbiorców wsparcia, czyli podmiotów, które różnego typu instalacje OZE chciałyby budować. Zapewne będzie to dopiero na początku przyszłego roku – komentuje Ewelina Steczkowska.

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.