REKLAMA
 
REKLAMA

Ponad 1,3 mld zł dotacji dla firm. Niedługo ruszy nabór

Ponad 1,3 mld zł dotacji dla firm. Niedługo ruszy nabór
fot. geralt/Pixabay

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje innowacyjne projekty, obejmujące także transformację energetyczną. Program skierowany jest do przedsiębiorstw.

Konkurs „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach” finansowany będzie z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Mogą w nim wziąć udział konsorcja przemysłowe lub naukowo-przemysłowe.

Realizacja konkursu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ma się przyczynić do rozwijania i wzmacniania zdolności badawczych i innowacyjnych rodzimych firm, a także do wykorzystania zaawansowanych technologii. Liderem konsorcjum, które będzie się starać o dofinansowanie, musi być przedsiębiorstwo, a w jego skład mogą wchodzić:

REKLAMA

 • duże przedsiębiorstwa,
 • duże przedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚiP),
 • duże przedsiębiorstwa i organizacje badawcze lub pozarządowe,
 • MŚP i organizacje badawcze lub pozarządowe,
 • duże przedsiębiorstwa i MŚP oraz organizacje badawcze lub pozarządowe.

Jakie projekty będą wspierane?

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju inwestuje środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki w innowacyjne projekty, które pozwolą m.in. przeprowadzić transformację energetyczno-klimatyczną przedsiębiorstw i przestawić polską gospodarkę w tryb Przemysłu 4.0.

Na dofinansowanie mogą liczyć projekty obejmujące moduły:

 • badawczo-rozwojowy (B+R) – ukierunkowany na doprowadzenie do opracowania innowacji produktowej lub procesowej;
 • wdrożenie innowacji – komercjalizacja rozwiązań powstałych w toku prac B+R;
 • infrastruktura B+R – inwestycje w infrastrukturę niezbędną do przeprowadzenia prac badawczych;
 • cyfryzacja – inwestycje związane z zastosowaniem technologii cyfrowych w przedsiębiorstwie;
 • zazielenienie przedsiębiorstw – transformacja przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki w obiegu zamkniętym;
 • internacjonalizacja – zagraniczna promocja produktów;
 • kompetencje – szkolenia dla pracowników i kadry zarządzającej w zakresie realizowanego projektu.

Jak wskazuje Karolina Lesyng, dyrektor Działu Dotacji Krajowych i Funduszy UE w NCBiR, każdy projekt może obejmować jeden lub kilka różnych modułów, w zależności od potrzeb partnerów.

REKLAMA

– Należy jednak pamiętać, że lider konsorcjum musi uczestniczyć w każdym zaplanowanym module. Jeśli w skład partnerstwa wchodzi duże przedsiębiorstwo, moduł B+R jest dla niego obowiązkowy. Natomiast w przypadku MŚP projekt musi obejmować jeden z dwóch modułów: B+R lub wdrożenie innowacji. Gdy partnerem w projekcie jest organizacja badawcza, moduł B+R jest obligatoryjny – wyjaśnia Karolina Lesyng.

Od kiedy można aplikować?

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów ruszy 15 grudnia 2023 r. i potrwa do 8 lutego 2024 r.

Budżet programu wynosi 1,335 mld zł. Z tego połowa przeznaczona będzie na projekty konsorcjów z udziałem dużych przedsiębiorstw, a druga połowa na projekty konsorcjów bez udziału dużych przedsiębiorstw.

Poprzez organizację konkursu dla konsorcjów dzięki Funduszom Europejskim pobudzamy współpracę na rynku. W szczególności ważna jest kooperacja biznesu ze środowiskiem naukowym, aby wypracowane w jej toku rozwiązania naukowe znalazły swoje zastosowanie w gospodarce. Zainicjowane w ten sposób współdziałanie często nie kończy się na projekcie, ale trwa dalej na kolejnych polach działalności firm, co jest bardzo ważnym aspektem przy zbliżaniu tych dwóch światów – komentuje dr Jacek Orzeł, dyrektor NCBiR.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Przemysław J. Sulich/A1 Europe 29-11-2023 10:07

To program gdzie prócz dobrej agendy B+R trzeba mieć wynegocjowaną umowę z konsorcjantem i gdzie w dokumentacji konkursowej opis cech umowy konsorcjum ma 8 stron (trzeba dużo wcześniej zacząć rozmowy z potencjalnym konsorcjantem) a przedsiębiorca musi ponosić minimum 50% kosztów projektu w konsorcjum.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA