REKLAMA
 
REKLAMA

Nowe moce OZE w sieci Enei Operator

Nowe moce OZE w sieci Enei Operator
fot. Enea Operator

Enea Operator w trzech pierwszych kwartałach 2023 rok przyłączyła do sieci odnawialne źródła energii o mocy ponad 1,1 GW. Zdecydowana większość nowych źródeł w sieci Enei to mikroinstalacje należące do prosumentów.

Enea Operator podaje, że w trzech kwartałach 2023 r. przyłączyła do swojego systemu dystrybucyjnego ponad 18,2 tys. nowych instalacji OZE o mocy ponad 1,1 GW. Jednocześnie spółka wylicza, że na koniec września br. do jej sieci przyłączonych było łącznie już prawie 170 tys. odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ponad 5,5 GW.

Wśród ponad 18,2 tys. odnawialnych źródeł energii przyłączonych przez Eneę w pierwszych trzech kwartałach br. najwięcej było fotowoltaiki. Łączna moc przyłączonych w tym czasie instalacji PV to prawie 900 MW. Na drugim miejscu znalazły się elektrownie wiatrowe (ponad 225 MW), a na trzecim źródła hybrydowe, których łączna moc wyniosła jednak niecałe 20 MW.

REKLAMA

Mikroinstalacji Enea Operator przyłączyła od stycznia do końca września br. prawie 18 tys. Ich łączna moc wyniosła nieco ponad 227 MW. Sumarycznie na całym obszarze działania spółki do sieci przyłączono dotychczas już ponad 168 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy prawie 1,5 GW.

Operator sieci dystrybucyjnej w północno-zachodniej Polsce jest w trakcie procedowania kolejnych wniosków o przyłączenie OZE.

Na stronie Enei Operator publikowana jest lista dostępnych mocy przyłączeniowych na średnim napięciu. Zainteresowani mogą dzięki temu łatwiej zaplanować inwestycje związanych z budową lub rozwojem OZE na konkretnych obszarach.

Sukcesywny wzrost mocy OZE przyłączonych do naszej sieci energetycznej jest bardzo dobrym sygnałem. Dzięki inwestycjom i zwiększaniu potencjału sieci Enei Operator do przyłączenia kolejnych źródeł przyczyniamy się do transformacji energetycznej, która dzieje się na naszych oczach – komentuje Marcin Gawroński, prezes Enei Operator.

Inwestycje fotowoltaiczne Enei

Grupa Enea prowadzi również własne projekty OZE, systematycznie zwiększają swój potencjał wytwarzania zielonej energii. Wśród inwestycji są elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe.

W ostatnich kilku miesiącach portfel OZE Grupy Enea powiększył się o trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 48 MW. Jedna z nich to PV Genowefa (35 MW) położona w okolicach Kleczewa w województwie wielkopolskim. Zaczęła ona produkcję w sierpniu 2023 r. Kolejne inwestycje to farma fotowoltaiczna w Tarnowie (województwo dolnośląskie) o mocy 10 MW oraz w Tykocinie (województwo podlaskie) o mocy 2 MW.

REKLAMA

Enea rozpoczęła też prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I i podpisała umowę na wykonanie PV Jastrowie II. Instalacje te powiększą moc zainstalowaną grupy w fotowoltaice o 16 MW.

 

Projekty wiatrowe

Oprócz mocy w fotowoltaice Grupa Enea zwiększa też moce zainstalowane w źródłach wiatrowych. Budowana farma wiatrowa Bejsce zwiększy portfel wiatrowy o prawie 20 MW. Ten projekt spółka Enea Nowa Energia kupiła od koncernu OX2. Farma wiatrowa będzie zlokalizowana w województwie świętokrzyskim i ma rozpocząć pracę w 2025 r.

Enea planuje też kolejne akwizycje projektów OZE.

Zgodnie z zapowiedziami dynamicznie zwiększamy nasz potencjał wytwórczy w odnawialnych źródłach energii. Kolejne nasze instalacje są w przygotowaniu, a obecnie w Grupie Enea posiadamy projekty z określonymi warunkami przyłączenia na około 525 MW. Z kolei już w 2024 r. planujemy dysponować projektami na około 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę  – mówi Paweł Majewski, prezes zarządu Enei SA.

Więcej możliwości dla źródeł OZE

Wśród inwestycji zwiększających moc zielonych źródeł wytwórczych Grupa Enea wskazuje także modernizację stacji energetycznych przeprowadzone przez Eneę Operator. W województwie zachodniopomorskim oddała ona do użytku zmodernizowane stacje energetyczne Recław, Gryfice i Gumieńce. Ponadto w Suchym Lesie (województwo wielkopolskie) powstał nowy główny punkt zasilania (GPZ), w Poznaniu otwarto nowy GPZ Towarowa, a we Wronkach zakończyła się gruntowna przebudowa stacji elektroenergetycznej.

Istotnym elementem transformacji sektora, oprócz budowy nowych źródeł OZE, jest rozwój oraz modernizacja sieci dystrybucyjnej, która musi być gotowa na przyłączanie kolejnych odnawialnych źródeł energii i na zarządzanie jej dwukierunkowym przepływem. W tym roku na inwestycje w obszarze dystrybucji przeznaczyliśmy już 1,7 mld zł i jesteśmy zdeterminowani, by kontynuować trend rozwojowy, konsekwentnie zwiększając potencjał sieci do przyłączeń nowych źródeł – podkreśla Paweł Majewski.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA