Hybrydowa elektrownia OZE będzie produkować energię 24/7

Hybrydowa elektrownia OZE będzie produkować energię 24/7
Fot. Fotowatio

W Chile powstanie hybrydowa elektrownia, w skład której wejdą elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, mająca produkować energię 24 godziny na dobę, przez 365 godzin w roku.

Za tym projektem stoi deweloper Fotowatio Renewable Ventures należący do saudyjskiej grupy Abdul Latif Jameel Energy.

Inwestycja jest efektem wygranej aukcji, którą zorganizowały chilijskie władze. Warunkiem przyznanych przez rząd w Santiago gwarancji na sprzedaż energii jest jej nieprzerwana produkcja, a spełnienie takiego warunku zadeklarował Fotowatio Renewable Ventures.

REKLAMA

Hybrydowa elektrownia będzie zlokalizowana na północy Chile i ma produkować w skali roku 540 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu około 224 tys. chilijskich gospodarstw domowych. Uniknięta emisja CO2 została oszacowana na 221,4 tys. ton rocznie.

Fotowatio nie podaje jednak parametrów instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych, które wykorzysta w projekcie swojej pierwszej hybrydowej elektrowni OZE.

REKLAMA

Natomiast wczoraj Fotowatio poinformował o zamknięciu finansowania dla projektów fotowoltaicznych o mocy 342 MW, które mają powstać w Meksyku i dla których posiada rządowe gwarancje sprzedaży energii dzięki wygranej w ubiegłym roku aukcji. Wiadomo, że te inwestycje sfinansują m.in. niemiecki federalny bank KfW oraz ING. Budowa ma ruszyć w najbliższych tygodniach, a elektrownie PV mają wejść w fazę operacyjną za rok.

Fotowatio złożył w ubiegłorocznej aukcji dla OZE w Meksyku najniższą zatwierdzoną do wsparcia ofertę, która zakładała sprzedaż energii po cenie wynoszącej zaledwie 26,99 USD/MWh, a średnia cena z ofert zakwalifikowanych do wsparcia wyniosła w tamtej aukcji 31,7 USD/MWh.

W ubiegłym roku należąca do saudyjskiej grupy spółka sprzedała jedną z już zrealizowanych farm fotowoltaicznych w Ameryce Południowej. Farmę fotowoltaiczną o mocy 65 MW, która znajduje się w Urugwaju i posiada rządową umowę sprzedaży energii, kupił znany z działalności na polskim rynku OZE fundusz Invenergy.

Fotowatio jest szczególnie aktywny nie tylko na rynkach fotowoltaicznych Ameryki Południowej i Środkowej, ale również m.in. w Jordanii i Australii. 

red. gramwzielone.pl