Bruksela: wkład OZE w podwyżki cen energii to 2-3%

Bruksela: wkład OZE w podwyżki cen energii to 2-3%
foto: U.S. Department of Agriculture, wikimedia cc-by-3.0

{więcej}Generalna Dyrekcja ds. Energii (DGE) Komisji Europejskiej oceniła wpływ OZE na energetykę w Unii Europejskiej. 

Jak poinformowała dyrektor ds. OZE, badań i efektywności energetycznej DGE Marie Donnelly, z analiz przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że w ostatnich latach wpływ OZE na wzrost cen energii w UE był znikomy, a większy wpływ na podwyżki cen prądu ma m.in. opodatkowanie regulowane suwerennie przez poszczególne kraje. 

REKLAMA

– OZE dają tylko 12 proc. końcowej energii, a niektóre ich rodzaje, jak hydroenergetyka, nie dostają przecież żadnego wsparcia. Większość energii powstaje z paliw kopalnych, których ceny ostatnio wzrastały, a to nie Europa wyznacza te ceny. (…) Oceniamy wkład OZE w podwyżki na 2-3 proc. – Polska Agencja Prasowa cytuje Marie Donnelly z Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Dyrektor ds. OZE, badań i efektywności energetycznej w KE podkreśliła ponadto notowany w ostatnich latach spadek kosztów poszczególnych technologii OZE. Według przedstawicielki DGE, ceny paneli fotowoltaicznych osiągnęły już poziom przewidziany przez Brukselę na rok 2020, a koszty energetyki wiatrowej spadają rocznie o ok. 20%. 
gramwzielone.pl