Ministerstwo znalazło środki na dotacje dla 145 tys. domów w Czystym Powietrzu

Ministerstwo znalazło środki na dotacje dla 145 tys. domów w Czystym Powietrzu
Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pozyskało ponad 6 mld euro z funduszy europejskich, które trafi do programu Czyste Powietrze. Polski Alarm Smogowy szacuje, że zapewnione ostatnio środki unijne wystarczą jednak tylko na maksymalnie 2 lata realizacji Czystego Powietrza.

Podlegający resortowi klimatu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy z wszystkimi 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie przekazania dodatkowych pieniędzy na realizację programu Czyste Powietrze. Chodzi o 6,4 mld euro z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowiska (FEnIKS).

FEnIKS jest obecnie jednym z dwóch głównych źródeł finansowania programu Czyste Powietrze. Drugim jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Ostatnie, liczone w miliardach euro, przelewy z tego programu pozwoliły załatać szacowaną na kilkaset milionów złotych dziurę budżetową w programie Czyste Powietrze, która uniemożliwiała bieżące wypłaty dotacji na konta dotychczasowych beneficjentów programu.

REKLAMA

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oceniła, że dzięki pozyskanym środkom z programu FEnIKS dofinansowanie w programie Czyste Powietrze będzie mogło otrzymać dodatkowe około 145 tys. właścicieli domów. – Szacujemy, że w ramach tego finansowania uda się wymienić blisko 111 tys. źródeł ciepła i zmodernizować około 97 tys. budynków – powiedziała szefowa resortu klimatu.

Ministerstwo poinformowało, że docelowo dla Czystego Powietrza z programu FEnIKS planowane jest przeznaczone 1,8 mld euro. Do tego dochodzą liczone w miliardach złotych środki z KPO.

REKLAMA

Środki tylko na 2 lata?

Deklaracje o zapewnieniu wieloletniego finansowania dla programu Czyste Powietrze zakwestionował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Szacuje, że dotychczas pozyskane środki z programu FEnIKS i KPO wystarczą jedynie na okres do 2 lat realizacji programu. W jego ocenie, aby zapewnić wieloletnią perspektywę finansową dla Czystego Powietrza, potrzebne jest uruchomienie dodatkowych funduszy z emisji zielonych obligacji czy systemu ETS.

Nie zgadzam się z twierdzeniem MKiŚ. Program nie ma zapewnionego wieloletniego finansowania. Obecne źródła (KPO, FEnIKS) starczą na 1,5-2 lata. Trzeba uruchomić dodatkowe źródła, w tym ETS. Stąd nasz apel o plan finansowy dla Czystego Powietrza na lata 2024-2027, z perspektywą 2030 – napisał lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Ponad 9,7 mld zł wypłaconych dotacji

Celem programu Czyste Powietrze jest likwidacja 3 mln pozaklasowych kotłów w domach jednorodzinnych w ciągu 10 lat. Od startu programu w 2018 r. złożono ponad 832 tys. wniosków na całkowitą kwotę dofinansowania 26 mld zł. To około 1/4 założonego celu.

Podpisano dotychczas ponad 689 tys. umów o dofinansowanie na łączną kwotę 19,4 mld zł. Beneficjentom Czystego Powietrza wypłacono już około 9,74 mld zł dofinansowania. Maksymalny poziom dotacji w programie dla pojedynczego beneficjenta to 136 tys. zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.