REKLAMA
 
REKLAMA

Znamy zwycięzców nowego rankingu w programie Czyste Powietrze

Znamy zwycięzców nowego rankingu w programie Czyste Powietrze
Fot. Pixabay - Paweł Letki

Liderzy programu Czyste Powietrze, znajdujący się na czele zestawienia opracowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), wkrótce będą mogli liczyć na dodatkowe dofinansowanie na antysmogowe inwestycje.  

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze został opublikowany przez NFOŚiGW. Bazuje on na liczbie złożonych wniosków w zestawieniu z liczbą budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy (na podstawie danych z GUS).

Na podium nowego rankingu gmin w programie Czyste Powietrze znalazły się gmina Adamówka z Podkarpacia, miasto Kowal z województwa kujawsko‐pomorskiego i gmina Górno z województwa świętokrzyskiego.

REKLAMA

Aktualny ranking dotyczy aktywności gmin w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

W rankingu ujęto 2162 gminy, które przystąpiły do programu Czyste Powietrze. Wyróżniono 657 gmin znajdujących się najwyżej w zestawieniu, których wskaźnik zaangażowania wyniósł minimum 6,68 proc. Każda z 657 gmin z najlepszymi wynikami może otrzymać od NFOŚiGW do 30 tys. zł dofinansowania na zadania związane z wdrażaniem programu.

– Gminy są ważnym partnerem w programie Czyste Powietrze. Skutecznie wspierają swoich mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowania na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. Naszym nadrzędnym celem jest poprawa jakości powietrza i ochrona zdrowia wszystkich Polek i Polaków, dlatego tak ważne jest zaangażowanie także na poziomie lokalnym w walkę ze smogiem – powiedziała Dorota Zawadzka‐Stępniak, prezes NFOŚiGW.

NFOŚiGW od pięciu lat współpracuje z gminami, które otrzymują finansowanie na utworzenie i prowadzenie gminnych punktów konsultacyjno‐informacyjnych oraz wynagrodzenie za złożone wnioski.

Najlepsze gminy

W aktualnym zestawieniu gmin najbardziej zaangażowanych w realizację programu Czyste Powietrze podium zajęły: gmina Adamówka z woj. podkarpackiego (165 wniosków o dotację przy 1022 budynkach jednorodzinnych w całej gminie), miasto Kowal z woj. kujawsko‐pomorskiego (136 wniosków/849 domów) oraz gmina Górno z woj. świętokrzyskiego (550 wniosków/3642 domów).

REKLAMA

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają kolejno: miasto Kolno (woj. podlaskie), gminy – Radzanów (woj. mazowieckie), Opatów (woj. śląskie), Lutocin (woj. mazowieckie), Koniusza (woj. małopolskie) oraz miasta – Lipno (woj. kujawsko‐pomorskie) i Grajewo (woj. podlaskie).

Pierwsza dziesiątka najaktywniejszych gmin w programie Czyste Powietrze
Pierwsza dziesiątka najaktywniejszych gmin w programie Czyste Powietrze. Źródło. NFOŚiGW

W pierwszej trzydziestce najaktywniejszych województw znalazło się: 7 gmin z woj. mazowieckiego, 6 gmin z kujawsko‐pomorskiego, 5 ze świętokrzyskiego, 4 z małopolskiego, po 2 z podkarpackiego i podlaskiego, po 1 z pomorskiego, śląskiego, warmińsko‐mazurskiego i wielkopolskiego.

Dofinansowania na promocję programu Czyste Powietrze

Pierwszy ranking gmin w prowadzonym przez NFOŚiGW programie Czyste Powietrze obejmował okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. Wówczas 625 samorządów zyskało możliwość dodatkowego finansowania na promocję wymiany kopciuchów i termomodernizacji budynków. Liderami poprzedniego rankingu gmin były gminy śląskie: Boronów, Lyski, Pszów. Najnowszy ranking gmin za okres od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. dostępny jest tutaj >>>
.

.
W realizowanym od 2018 r. programie Czyste Powietrze wnioski o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródła ogrzewania dotychczas złożyło już prawie 899 tys. gospodarstw domowych. Aplikowały one o wsparcie w wysokości 30 mld zł. Na razie podpisano ponad 729 tys. umów o dofinansowanie na kwotę ponad 21,5 mld zł. Wypłacono ponad 11,1 mld zł dotacji.

Ostatnio Narodowy Fundusz zapowiedział przyznanie dużych pieniędzy, które mają zachęcić gminy do wsparcia mieszkańców w składaniu wniosków o dofinansowanie w Czystym Powietrzu. Więcej na ten temat: Duże pieniądze w Czystym Powietrzu. Trafią do gmin.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA