ZE PAK buduje kolejne stacje tankowania wodorem

ZE PAK buduje kolejne stacje tankowania wodorem
ZE PAK

W obszarze projektów wodorowych grupa energetyczna ZE PAK rozwija inwestycje w całym łańcuchu dostaw – od budowy instalacji do produkcji zielonego wodoru poprzez budowę sieci stacji tankowania wodoru aż po produkcję autobusów wodorowych.

W ramach budowy wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie elektrowni Konin, w której wodór będzie produkowany w procesie elektrolizy wody z wykorzystaniem energii pochodzącej ze źródła odnawialnego, zakończono prace montażowe i przeprowadzono tzw. zimny rozruch elektrolizera.

Spółka podaje, że aktualnie trwają prace zmierzające do uruchomienia instalacji, termin oddania do eksploatacji jest przedmiotem rozmów z wykonawcą. Do rozpoczęcia komercyjnej produkcji wodoru niezbędne ma być jeszcze przeprowadzenie procesu integracji urządzeń podstawowych w nadrzędnym systemie sterowania oraz przeprowadzenie odbiorów UDT, TDT, PSP, Sanepid i PINB. W celu umożliwienia dostaw wodoru do stacji tankowania wodoru ZE PAK podpisał umowy oraz zrealizował dostawy mobilnych magazynów wodoru (wodorowozów).

REKLAMA

Stacje tankowania wodorem w sześciu miastach

Budową stacji tankowania wodorem pod marką Neso zajmuje się spółka PAK PCE Stacje H2. Mają one powstać w sześciu lokalizacjach. Oficjalne otwarcie pierwszej stacji w Warszawie nastąpiło w ubiegłym miesiącu. Kolejna stacja – w Rybniku – ma być gotowa w tym miesiącu.

ZE PAK informuje, że rozpoczęto prace budowlane w Gdańsku i Gdyni, a także trwa przygotowanie do wejścia na budowę w Lublinie oraz Wrocławiu. Zakończenie budowy wszystkich sześciu stacji Neso planowane jest w przyszłym roku.

REKLAMA

Spółka zamówiła również cztery stacje mobilne do tankowania wodoru głównie z przeznaczeniem dla autobusów. Odbiór pierwszej z nich nastąpił w I kwartale 2023 r., odbiór trzech kolejnych ma nastąpić z opóźnieniem – do końca I kwartału 2024 r.

Wodorowe autobusy ZE PAK

W obszarze wodoru ZE PAK rozwija też projekt fabryki autobusów zasilanych wodorem. Zakład spółki PAK – PCE Polski Autobus Wodorowy powstaje w Świdniku i ma być na końcowym etapie prac. Zakończone zostały prace budowlane a obiekt otrzymał pozwolenie na użytkowanie i rozpoczęto przenoszenie produkcji z poprzednich lokalizacji.

W marcu br. PAK – PCE Polski Autobus Wodorowy zawarł pierwszą umowę z Urzędem Miasta Rybnika na wykonanie i dostawę 20 sztuk autobusów wodorowych z terminem wykonania do 240 dni od podpisania umowy.

Z kolei w ubiegłym miesiącu zawarta została umowa z Gdańskimi Autobusami i Tramwajami sp. z o.o. na dziesięcioletni najem 10 autobusów niskopodłogowych standardowych zasilanych wodorem wraz z pełną obsługą serwisową i dostawą paliwa do ich obsługi.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.