REKLAMA
 
REKLAMA

Czesi uruchomili pierwszy elektrolizer zasilany z fotowoltaiki

Czesi uruchomili pierwszy elektrolizer zasilany z fotowoltaiki
fot. Solar Global

Instalacja Solar Global to pierwszy w Czechach komercyjny zakład produkcji zielonego wodoru. Energię czerpie z fotowoltaiki.

Uruchomiony w Czechach elektrolizer powstał w Napajedle w województwie zlińskim. Zbudowała go firma Solar Global.

Elektrolizer zasilany jest z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 611 kWp. Panele solarne umieszczone są na dachu i elewacji siedziby Solar Global w Napajedle.

REKLAMA

Moc elektrolizera wynosi 230 kW, a zielony wodór gromadzony jest w buforowym zbiorniku ciśnieniowym o pojemności 640 litrów.

Magazyn energii w pakiecie

W pobliżu elektrolizera stanął dodatkowo magazyn energii o pojemności 206 kWh i mocy 100 kW.

Zielony wodór pozwala na gromadzenie czystej energii ze źródeł odnawialnych przez długi czas, nawet rzędu miesięcy, a tym samym odpowiednio uzupełnia wielkopojemnościowe magazyny energii, które skutecznie radzą sobie z krótkotrwałym magazynowaniem nadwyżek z fotowoltaiki czy elektrowni wiatrowych – podkreślił Vítězslav Skopal, prezes zarządu Grupy Solar Global.

Koszty całej inwestycji wyniosły około 35 mln koron (około 6,3 mln zł), z czego 9 mln firma pozyskała od czeskiego resortu środowiska w ramach dotacji.

REKLAMA

 

Elektrolizer w Czechach
Źródło: Solar Global

Stacja tankowania wodorowców

Solar Global w ciągu 2 lat w okolicy chce uruchomić stację tankowania aut wodorowych. Jak wskazuje inwestor, wdrożony elektrolizer będzie w stanie wytwarzać 8 tysięcy kg bezemisyjnego wodoru rocznie, co ma pozwalać na przejechanie 800 tys. km przez samochód osobowy zasilany wodorem.

Oprócz wodoru elektrolizer będzie wytwarzał także bezemisyjny tlen, który ma być wykorzystany w przemyśle oraz służbie zdrowia.

Solar Global obecnie realizuje też kolejny tego typu projekt w Czechach. W okolicach Kolina powstanie elektrownia fotowoltaiczna i elektrolizer czterokrotnie większy od zainstalowanego w Napajedle.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Acha, z prądu zrobią wodór a wodoru prąd. Cudowna zabawa.

Zielona utopia. Utopi Europę jako strefę przemysłowa. Koszt produkcji wodoru i jego właściwości powodują że do niczego taniego się nie nadaje. Jak ktoś chce na tym jeździć to niech pamięta że wodór przenika przez ścianki zbiornike dość szybko i bak robi się pusty

Widzę po komentarzu melon i rusek że bieda intelektualna wciąż silna w kraju. Można spędzić kilka minut w Google na sprawdzeniu tego co się chce napisać.. albo o prostu być nimi. Takie ówczesne „uga buga”

Troli to denerwuje, bo teraz każde państwo może wyprodukować swoje paliwo,i pieniądze zostaja w domu, a nie zasilać kasa kraje które są reżimowe.

W Mad Max produkowali prąd z metanu po prosiakach. W okolicy by trochę śmierdziało ale ten prąd i czysty zysk z nich już napewno nie.🤣

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA