REKLAMA
 
REKLAMA

Ta nowa fabryka zielonego wodoru to lider w Europie Środkowo-Wschodniej

Ta nowa fabryka zielonego wodoru to lider w Europie Środkowo-Wschodniej
fot. MOL

Węgierski koncern paliwowy MOL zainwestował w technologię zielonego wodoru. Grupa MOL uruchomiła na Węgrzech duży zakład produkcji wodoru zasilanej energią odnawialną. 

MOL oddał do użytku fabrykę zielonego wodoru o mocy 10 MW. Działa ona w mieście Százhalombatta nad Dunajem. Jak wylicza inwestor, zakład będzie wytwarzał rocznie 1,6 tys. ton wodoru. Dzięki temu Rafineria Dunajska zmniejszy emisję CO2 o 25 tys. ton.

Wartość węgierskiej inwestycji wyniosła 22 mln euro. Jej celem była bardziej zrównoważona produkcja paliw. Stanowi ona element strategii korporacyjnej Grupy MOL, którą nazwano „Shape Tomorrow”. MOL planuje budowę kolejnych fabryk ekologicznego wodoru w Rijece i Bratysławie.

REKLAMA

Sprzęt Plug Power na pokładzie

Elektrolizery do fabryki MOL w Százhalombatta dostarczyła firma Plug Power. Wdrożona technologia stopniowo ma zastępować proces produkcji bazujący na gazie ziemnym. MOL zamierza stosować zielony wodór przede wszystkim we własnej sieci do produkcji paliw.

Elektrolizery w Százhalombatta wykorzystują energię elektryczną ze źródeł odnawialnych do rozkładu wody na wodór i tlen. W ten sposób nie powstają żadne zanieczyszczające produkty uboczne, a do tego zakład wytwarza 8-9 ton czystego tlenu na tonę wodoru.

REKLAMA

Grupa MOL osiągnęła kolejny kamień milowy: możemy teraz produkować zielony wodór bez wytwarzania jakichkolwiek gazów cieplarnianych. Korzystając z tej technologii, jesteśmy w stanie osiągnąć taką samą redukcję emisji, jak gdybyśmy z dnia na dzień wycofali z ruchu około 5500 samochodów. Dziś nasz nowy zakład produkcji zielonego wodoru sprawia, że działalność przemysłowa MOL jest bardziej ekologiczna, ale jutro będzie oferować rozwiązania dla całej branży i mobilności wodorowej – powiedział József Molnár, dyrektor generalny Grupy MOL.

Zakład w Százhalombatta to największa fabryka zielonego wodoru w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pod koniec 2022 r. rozpoczęła się produkcja wodoru w duńskim elektrolizerze o mocy dwukrotnie większej od uruchomionego na Węgrzech – 20 MW. Powstał on w ramach projektu HySynergy, którym kieruje duński Everfuel.

Celem tego projektu jest utworzenie wielkoskalowej instalacji do produkcji i magazynowania zielonego wodoru. Powstaje ona w trzech etapach. Pierwszy etap to uruchomiona już fabryka wodoru o mocy 20 MW. Faza druga ma dołożyć 100 MW mocy w elektrolizie do 2025 r. W fazie trzeciej ostateczna moc instalacji ma osiągnąć 1 GW w 2030 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A z czego ten wodór będzie produkowany? Na Węgrzech są praktycznie tylko instalacje PV o sprawności 1.200 h. Jak z tego produkować H2 po konkurencyjnych cenach?

To jest przyszłość dla całej Europy Polska też jej powinna iść tym śladem i to bardzo szybko dobra energia tylko Tusk stoi na przeszkodzie i jego Kompanii średnicy ale nie trzeba patrzeć na politykę tylko trzeba się rozwijać żeby była czysta w miarę tania energia wtedy na tym skorzystamy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA