Powstanie laboratorium do certyfikowania zbiorników na wodór. Pierwsze w Europie

Powstanie laboratorium do certyfikowania zbiorników na wodór. Pierwsze w Europie
Fot. Pixabay - Roman

Firma hiPower Energy podpisała umowę inwestycyjną, na mocy której do grupy dołączy spółka hiPower Labs. Nowa spółka będzie odpowiedzialna za stworzenie laboratorium do testowania wielkogabarytowych, wysokociśnieniowych, kompozytowych zbiorników na wodór.

hiPower Energy podkreśla, że nowe laboratorium będzie pierwszą pierwszą tego typu inwestycją w Europie i jedną z pierwszych na świecie. Grupa hiPower Energy zobowiązała się do objęcia do 30 proc. udziałów w kapitale zakładowym hiPower Labs.

Zgodnie z zapisami Regulaminu nr 134 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) i Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 stycznia 2009 r. w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych napędzanych wodorem oraz regulacji branżowych: ISO 11515, PN-EN 17339 i ISO 11439 wszyscy producenci zbiorników do przechowywania wodoru są prawnie zobowiązani do certyfikowania swoich produktów. Ma to potwierdzić bezpieczeństwo ich użytkowania.

REKLAMA

Jacek Gliniak, prezes zarządu hiPower Energy, zauważa, że rośnie zapotrzebowanie na usługi związane z certyfikacją zbiorników na wodór. Są one coraz powszechniej wykorzystywane m.in. w transporcie drogowym, kolejowym wodnym i lotniczym, a także w zastosowaniach stacjonarnych.

Na rynku brakuje laboratoriów wydających wymagane prawem certyfikaty oraz przeprowadzających niezależne audyty dotyczące wytrzymałości i bezpieczeństwa zbiorników wykorzystywanych do magazynowania, transportowania oraz przesyłania wodoru. Odpowiedzią na potrzeby globalnego rynku będzie działalność spółki hiPower Labs, która wkrótce dołączy do naszej grupy – dodaje Jacek Gliniak.

Naukowcy związani z Politechniką Wrocławską wesprą nowe laboratorium

Spółkę wspierać będą prof. Jerzy Kaleta i dr Paweł Gąsior związani z Politechniką Wrocławską. Obaj naukowcy od ponad 20 lat prowadzą badania w tym zakresie w ramach międzynarodowych i krajowych projektów.

Jerzy Kaleta jest profesorem mechaniki na Politechnice Wrocławskiej z rozległym doświadczeniem w zakresie wykorzystania wysokociśnieniowych zbiorników kompozytowych do gromadzenia wodoru i metanu. W ramach działalności z obszaru badań i homologacji zbiorników wysokociśnieniowych do sprężonego wodoru współpracował m.in. z firmami Optimum CPV, SSA, Rehau, LZS, Comat, Mahytec i Faurecia. Koordynował także badania realizowane w ramach krajowego projektu „Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych”. Profesor Jerzy Kaleta jest także członkiem zespołu ds. wodoru utworzonego przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa.

Nowo tworzone laboratorium wspierać będzie również dr Paweł Gąsior, absolwent Politechniki Wrocławskiej i studiów MBA z zarządzania technologiami wodorowymi. Dr Gąsior ma prawie 20-letnie doświadczenie w dziecinie technologii wodorowej, szczególnie w zakresie metod magazynowania wodoru oraz wykorzystania ogniw paliwowych i elektrolizerów. Brał udział w licznych projektach dotyczących z wysokociśnieniowych zbiorników do magazynowania paliw gazowych dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, kolejowego, transportowego i stacjonarnego, finansowanych z funduszy krajowych i unijnych. Kierował także projektami dotyczącymi opracowania i wdrożenia systemów monitorowania oraz wykrywania wycieków wodoru z gazociągów, a także monitorowania wybranych elementów elektrowni i rurociągów naftowych.

REKLAMA

Certyfikowane instalacje do magazynowania, transportu i przesyłania wodoru

Oprócz certyfikacji hiPower Labs będzie także prowadzić badania w zakresie nowych materiałów, technologii i konstrukcji oraz metrologii dla obiektów tego typu. Działalność nowej spółki pozwoli wypełnić istniejącą na globalnym rynku niszę w zakresie rozwoju i certyfikacji wysokociśnieniowych zbiorników do magazynowania wodoru oraz kompozytowych rurociągów do jego przesyłu.

Obecnie takie testy przeprowadza laboratorium działające w ramach Politechniki Wrocławskiej. Jednak możliwości istniejącego laboratorium są mniejsze niż zakres potrzeb rynku. Nowe laboratorium zostanie przystosowane do kompleksowego spełniania rynkowych wymagań w zakresie testowania zarówno mniejszych, jak i wielkogabarytowych zbiorników.  Przetestuje także instalacje do magazynowania, transportu i przesyłania wodoru.

Innowacyjne projekty hiPower

Notowana na rynku NewConnect spółka hiPower Energy zajmuje się rozwojem i komercjalizacją innowacyjnych rozwiązań wodorowych.

Firma jako pierwsza firma w Europie wdraża nowatorską technologię odzysku wodoru z gazów resztkowych. W swoim portfolio hiPower ma technologię recyklingu wodoru HRP (Hydrogen Recycle & Purification), mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych myGO oraz zasilane metanolem ogniwa paliwowe mGen do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Opracowane przez hiPower ogniwo paliwowe mGen zaprojektowano w taki sposób, aby można było maksymalnie wykorzystać metanol jako bezpieczne i efektywne źródło energii. Główną zaletą zastosowania tej substancji ma być wyeliminowanie niektórych problemów związanych z przechowywaniem wodoru. Więcej na ten temat w artykule: To ogniwo polskiej firmy może zrewolucjonizować produkcję energii.

Ostatnio firma hiPower Energy podpisała także inną umowę – ze specjalistami w dziedzinie technologii plazmowego zgazowania biomasy. W ramach współpracy odbędzie się technologiczny i prawny audyt technologii, którą hiPower Energy chce wprowadzić do portfolio spółki. Szerzej na temat pirolizy plazmowej umożliwiającej produkcję niskoemisyjnego wodoru na dużą skalę pisaliśmy w artykule: Ta technologia zwiększy efektywność produkcji wodoru.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.