REKLAMA
 
REKLAMA

NFOŚiGW uruchomił dofinansowanie na wodór

NFOŚiGW uruchomił dofinansowanie na wodór
fot. Solaris

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma środki na dofinansowanie technologii jednostek transportowych napędzanych wodorem. Właśnie ruszył nabór wniosków. 

W ramach programu priorytetowego „Wodoryzacja Gospodarki” przewidziano wsparcie technologii dotyczących budowy, wdrożenia i komercjalizacji innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wczoraj (3 czerwca) uruchomił nabór wniosków.

Według założenia programu przedsięwzięcia dotyczące wdrożenia technologii wodorowych w kierunku niskoemisyjnej lub bezemisyjnej gospodarki uznawane są za wnoszące istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu. W ramach naboru bowiem dofinansowane będą działania zgodne z nową zasadą horyzontalną „nie czyń znaczącej szkody” (do no significant harm, DNSH) w odniesieniu do sześciu celów środowiskowych.

REKLAMA

Jakie przedsięwzięcia mogą uzyskać dofinansowanie?

Jak podaje NFOŚiGW, w przypadku projektów dotyczących budowy, wdrożenia i komercjalizacji innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem cel szczegółowy programu zostanie spełniony, jeśli jednostki transportowe powstałe w wyniku realizacji projektu nie będą przeznaczone do transportu paliw kopalnych.

Rodzaje przedsięwzięć, które kwalifikują się do dofinansowania, to:

  • przedsięwzięcia o charakterze badawczo-rozwojowym dotyczące nowych lub modernizowanych jednostek zasilanych wodorem, zakończone minimum demonstratorem w skali 1:1;
  • przedsięwzięcia dotyczące zwiększenia mocy produkcyjnych dla innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem, np. poprzez budowę linii technologicznej lub fabryki.

Termin naboru

Nabór wniosków w programie „Wodoryzacja Gospodarki” rozpoczął się 3 czerwca i potrwa do 2 września 2024 r. Odbywa się w procedurze konkursowej.

Wnioski można składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), przy użyciu podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

Budżet i wysokość dotacji

Na realizację projektów w ramach uruchomionego wczoraj naboru przewidziano łącznie 1 193 009 000 zł, w tym:

REKLAMA

  • dla bezzwrotnych form finansowania: 493 009 000 zł,
  • dla zwrotnych form finansowania: 700 000 000 zł.

W programie można się starać o dofinansowanie w formie samej dotacji bądź też dotacji i pożyczki łącznie. Kwota dotacji nie może przekroczyć wysokości maksymalnej intensywności pomocy publicznej wynikającej z rozporządzenia z 26 września 2023 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej na rozwój technologii wodorowych oraz infrastruktury współtowarzyszącej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (DzU 2023, poz. 2189). Jeżeli zaś dotacja nie stanowi pomocy publicznej, to dofinansowanie w tej formie może pokryć do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Z kolei dofinansowanie w formie pożyczki może być udzielone w wysokości różnicy pomiędzy wartością kosztów kwalifikowanych a wartością dofinansowania w formie dotacji udzielonej na dane przedsięwzięcie. Pożyczka może być przy tym udzielana tylko na realizację przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym.

Minimalną wartość kosztów kwalifikowanych projektu określono na 10 mln zł. Maksymalna kwota dotacji może wynieść 150 mln zł, a pożyczki – do 300 mln zł. Pożyczka może być udzielona na okres nie dłuższy niż 15 lat liczony od daty planowanej wypłaty pierwszej transzy do daty planowanej spłaty ostatniej raty kapitałowej. W uzasadnionych przypadkach, wynikających ze specyfiki przedsięwzięcia lub beneficjenta, okres takiego finansowania może być inny, jednak nie dłuższy niż 25 lat.

Beneficjenci programu

Według zasad programu o dofinansowanie mogą się starać przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Warunkiem udzielenia wsparcia jest posiadanie w momencie wypłaty dofinansowania zakładu lub oddziału w Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto beneficjentami programu mogą być jednostki sklasyfikowane w systemie szkolnictwa wyższego i nauki w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prowadzące działalność naukową w myśl tej ustawy.

Szczegółowe informacje i dane kontaktowe można znaleźć na tej stronie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

MlaskaczWaflami 04-06-2024 12:59

Kolejne poidełko dla startupów, zmarnowane środki.

Dawid Zieliński 05-06-2024 07:09

Dzień dobry. Nazywam się Dawid Zieliński. Proszę o pytania.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA