
GTM Research o trendach na rynku inwerterów
Zdaniem amerykańskiej firmy konsultingowej GTM Research, do 2020 r. rynek inwerterów fotowoltaicznych urośnie do potencjału 90 GW sprzedawanego w skali roku, osiągając wartość 7,1 mld USD.
Zdaniem amerykańskiej firmy konsultingowej GTM Research, do 2020 r. rynek inwerterów fotowoltaicznych urośnie do potencjału 90 GW sprzedawanego w skali roku, osiągając wartość 7,1 mld USD.
Pierwsza w Polsce farma solarna wybudowana na nieczynnym wysypisku śmieci, zlokalizowana w Ustroniu Morskim, wyprodukowała w ciągu roku ponad 1 mln kWh. Ten przykład pokazuje samorządom, jak skutecznie zagospodarowywać dawne wysypiska, miejsca po oczyszczalniach ścieków i tereny poprzemysłowe.
W tym tygodniu energetycy będą w najwyższej gotowości. Zbliżymy się do marginesu bezpieczeństwa polskiego systemu elektroenergetycznego. Byłoby inaczej, gdyby politycy słuchali osób odpowiedzialnych za to bezpieczeństwo, zamiast kierować się stereotypami.
Kolejna generacja najpopularniejszego na świecie samochodu hybrydowego zostanie wyposażona w ogniwa słoneczne, które zostaną umieszczone na jego dachu i będą dodatkowym źródłem zasilania elektrycznego silnika.
Siemens finalizuje przejęcie hiszpańskiego producenta elektrowni wiatrowych Gamesa. Z kolei inny czołowy producent elektrowni wiatrowych – amerykański General Electric – planuje przejęcie producenta morskich wiatraków Adwen, w którym udziały ma również Gamesa.
Efektywne zarządzanie zużyciem energii pozwala na znaczne oszczędności. Samorządy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z modernizacji energetycznej i decydują się na realizację projektów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Kilkanaście z nich zostało zrealizowanych z firmą Siemens...
Podczas wczorajszej plenarnej debaty Senatu nad przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o OZE na jej temat padło wiele krytycznych słów. I to nie tylko ze strony senatorów opozycji. W wieczornym głosowaniu przeszło kilkanaście poprawek...
Władze Nowego Jorku już od dłuższego czasu realizują strategię zwiększania swojego potencjału odnawialnych źródeł energii. Kolejny z projektów zakłada stworzenie pilotażowego systemu wirtualnej elektrowni, w którym producentami energii będą mieszkańcy miasta wyposażeni w instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii.
Budowa farm fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych w globalnej branży PV należy póki co do rzadkości, mimo, że takie konstrukcje mogą generować więcej energii niż instalacje posadowione na gruncie. To, jak w praktyce umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na wodzie wpływa na uzysk energii, sprawdzili już Japończycy.
Znowelizowana ustawa o OZE nie preferuje budowy farm wiatrowych na morzu. Taką preferencję rząd mógłby stworzyć choćby wydzielając w ramach nowego systemu aukcyjnego osobny koszyk dla offshore...
Na koniec maja br. łączna moc przyłączeniowa na farmy wiatrowe, wynikająca z zawartych przez Energę umów, wynosiła niemal 4,5 GW. Energa notuje jednak w ostatnim czasie wzrost liczby wniosków o rozwiązanie posiadanych umów o przyłączenie wiatraków.
Naukowcy pracujący nad ogniwami fotowoltaicznymi w technologiach cienkowarstwowych w ostatnich miesiącach notują szybkie postępy, systematycznie ulepszając ich sprawność. Niemiecki instytut ZSW właśnie ogłosił nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego w cienkowarstwowej technologii CIGS.
Pół miliarda złotych wynosi budżet Funduszu Funduszy, który ma wspierać w Polsce inwestycje w zakresie komercjalizacji projektów naukowo-badawczych i rozwój obszaru innowacyjnych technologii. To wspólna inicjatywa PZU i NCBiR otwarta dla innych prywatnych inwestorów...
Zapraszamy na seminaria organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, które odbędą się w przyszłym tygodniu w Warszawie.
W polskim parlamencie jest obecnie procedowany projekt nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2015 r. poz. 478). W dniu 10 czerwca nowelizacja została uchwalona przez Sejm i przekazana pod obrady Senatu, który zajmuje się nią na posiedzeniu w dniach 15-16 czerwca 2016 r...