GTM Research o trendach na rynku inwerterów

GTM Research o trendach na rynku inwerterów
Fot. SMA

Zdaniem amerykańskiej firmy konsultingowej GTM Research, do 2020 r. rynek inwerterów fotowoltaicznych urośnie do potencjału 90 GW sprzedawanego w skali roku, osiągając wartość 7,1 mld USD.

W kolejnym raporcie Global PV Inverter and MLPE Landscape 2016 GTM szacuje, że w ubiegłym roku sprzedaż inwerterów i urządzeń z zakresu MLPE (ang. Module Level Power Electronics) wzrosła do poziomu 58,7 GW, z czego rynek Azji i Pacyfiku miał w tym wyniku dominujący, 66-procentowy udział.

GTM Research potwierdził czołową piątkę producentów, którzy w ubiegłym roku sprzedali najwięcej inwerterów, pod względem potencjału, wymieniając w kolejności chińskie Huawei i Sungrow, a następnie niemieckie SMA, szwajcarskie ABB i japoński TMEIC.

REKLAMA

Zdaniem GTM, zanotowana w ubiegłym roku dynamika wzrostu rynku inwerterów w tym roku utrzyma się głównie dzięki przedłużeniu ulg podatkowych dla sektora PV w USA oraz dzięki popytowi w Chinach. GTM zakłada jednak pewne spowolnienie na rok 2017.

W kolejnych latach na znaczeniu na globalnym rynku inwerterów mają tracić – według GTM – inwertery centralne, które w ubiegłym roku stanowiły 57 proc. sprzedaży, a w roku 2020 mają stanowić już tylko 43 proc. sprzedaży. Preferencje instalatorów mają przesuwać się – także na rynku przemysłowych farm fotowoltaicznych – w kierunku mniejszych inwerterów trójfazowych.

REKLAMA

W sektorze instalacji dachowych na znaczeniu ma zyskiwać segment MLPE, czyli m.in. mikroinwertery i optymalizatory. Udział tych urządzeń w potencjale inwerterów sprzedanym w 2020 r. ma wzrosnąć do 10 proc.

Kolejny trend na najbliższe lata, który odnotowuje GTM, to zakładany spadek kosztów technologii. Zdaniem amerykańskiej firmy, ceny inwerterów będą maleć do końca tej dekady średnio o 10-12 proc. w skali roku. 

Prognoza sprzedaży inwerterów na globalnym rynku PV z podziałem na technologie (za GTM, Global PV Inverter and MLPE Landscape 2016). 

gramwzielone.pl