Dopłaty do aut elektrycznych będą niższe

Dopłaty do aut elektrycznych będą niższe

Rząd chce wyraźnie obniżyć wysokość dopłat na zakup samochodów elektrycznych dla osób fizycznych w stosunku do zapowiadanego wcześniej poziomu. Dopłaty mają ruszyć w lutym.

Dotychczasowe założenia rządowego programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych przewidywały, że osoby fizyczne będą mogły otrzymać na ten cel dofinansowanie w wysokości 30 proc. ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Przy czym kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego miała nie być wyższa niż 37,5 tys. zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 tys. zł.

Dofinansowaniem z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu miał zostać objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 tys. zł, a w przypadku pojazdu wodorowego 300 tys. zł.

REKLAMA

Teraz wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, cytowany przez Polską Agencję Prasową, potwierdził, że planowane są niższe dopłaty niż pierwotnie założono.

Chcemy wspierać elektromobilność, ale poziom kilkunastu czy kilkudziesięciu poziom tysięcy zł dopłaty do auta elektrycznego jest za wysoki. (…) Jeśli zostanie zaburzona pewna równowaga, ktoś powie, że z jednej strony rząd wspiera w programach społecznych osoby wymagające wsparcia, ale jednocześnie nierównomiernie dotuje „zabawki dla ludzi zamożnych” – PAP cytuje Ireneusza Zyskę.

Wiceminister klimatu nie poinformował, jaka będzie finalnie wysokość dopłat. Wcześniej „Dziennik Gazeta Prawna” informował, powołując się na ministra klimatu Michała Kurtykę, że wysokość dopłat zostanie zmniejszona z planowanego wcześniej poziomu 37,5 tys. zł poniżej 20 tys. zł.

Wiceminister Zyska poinformował, że nabór wniosków o dopłaty rozpocznie się w lutym.

REKLAMA

Nabór zostanie ogłoszony na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub na stronie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Wniosek o dopłaty składany przez osoby fizyczne ma zawierać m.in. dane osobowe i kontaktowe, a także dane pojazdu i niezbędne oświadczenia.

Następnym etapem ma być podpisanie umowy z NFOŚiGW, stanowiącej gwarancję przyznania dopłaty osobie fizycznej.

Później beneficjent programu będzie mieć 8 miesięcy na dostarczenie do Funduszu faktury zakupu nowego pojazdu, kopii dowodu pojazdu, kopii dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie na okres 1 roku oraz zobowiązania do ubezpieczenia na kolejny rok.

W tym tygodniu prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym, która zwalnia z podatku dotacje na zakup elektryków z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Dłużej na nabór wniosków o dopłaty do elektryków będą musieli poczekać przedsiębiorcy. Adekwatne rozwiązania dedykowane takim podmiotom wymaga jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej, która zbada ten mechanizm pod kątem pomocy publicznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.