Zielona energia w stacjach ładowania Taurona

Zielona energia w stacjach ładowania Taurona
Tauron

Tauron jest drugim państwowym koncernem energetycznym, który deklaruje, że energia, którą z pomocą jego ładowarek można uzupełnić baterię samochodu elektrycznego, będzie pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Podczas ubiegłorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy Polska Grupa Energetyczna ogłosiła że jej spółka PGE Nowa Energia, jako pierwszy operator stacji ładowania w kraju, będzie oferować ładowanie pojazdów elektrycznych energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Nie będzie to bynajmniej energia wyprodukowana w miejscach, w których stoją ładowarki PGE, a jej dostawy zostaną zabezpieczone „wirtualnie” – poprzez zakup tzw. gwarancji pochodzenia przysługujących producentom energii odnawialnej.

REKLAMA

PGE zapowiedziało jednocześnie, ze do końca 2022 roku uruchomi w sumie około 500 stacji ładowania, czyli około 10 razy więcej w stosunku do aktualnej liczby uruchomionych punktów ładowania.

Teraz w ślady PGE idzie inna państwa grupa energetyczna. Tauron ogłosił, że również w jego stacjach ładowania energia będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Jak Tauron ma potwierdzić „zielone” pochodzenie energii w jego stacjach ładowania? Serwis prasowy spółki nie odpowiedział jeszcze na wysłane w piątek pytania Gramwzielone.pl na temat zastosowanego mechanizmu zabezpieczenia dostaw energii odnawialnej.

REKLAMA

Natomiast w komunikacie spółka podaje tylko, że zabezpieczenie dostaw zielonej energii to rezultat umowy podpisanej przez Tauron Dystrybucja Serwis z Tauron Sprzedaż na produkt ECO Premium. Pochodzenie energii ma potwierdzać Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii (PTCE) w Poznaniu, a „energia elektryczna oferowana na stacjach ładowania podlega stałej certyfikacji systemu Gwarancji Sprzedaży Energii Ekologicznej”.

Oferowana przez Tauron usługa carsharingu w Katowicach umożliwia skorzystanie z 20 pojazdów elektrycznych oraz 24 ładowarek AC i 6 DC.

Sieć stacji ładowania Taurona jest stale rozbudowywana, a niedługo w Katowicach ma zostać oddanych do użytku kolejnych 99 stacji ładowania AC oraz 21 nowych stacji DC.

Do końca tego roku Tauron ma dysponować w sumie 150 stacjami ładowania z 329 punktami ładowania.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.