Pierwsze miasto w Polsce spełnia wymagania ustawy o elektromobilności

Pierwsze miasto w Polsce spełnia wymagania ustawy o elektromobilności
Tauron

Przyjęta na początku 2018 roku ustawa o elektromobilności nałożyła na samorządy wymogi w zakresie uruchomienia określonej liczby stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jako pierwsze miasto w Polsce te wymagania spełniły Katowice, w czym duża zasługa mającego siedzibę w tym mieście koncernu energetycznego Tauron.

Katowice są pierwszym polskim miastem, które wypełniło zapisy ustawy o elektromobilności. W stolicy Górnego Śląska działa już 115 punktów ładowania, a 86 z nich zbudował Tauron.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych przewiduje, że w gminach, których liczba mieszkańców wynosi ponad 150 tys., ale nie przekracza 300 tys., liczba punktów ładowania do końca 2020 r. ma wynieść 100. Oznacza to, że Katowice wypełniły już z naddatkiem ustawowy obowiązek.

REKLAMA

Katowice są liderem w zakresie elektromobilności, to innowacyjne podejście jest doceniane z wielu względów – także ekologicznych. Pierwszy samochód elektryczny zakupiliśmy już w 2012 roku. Dzisiaj już wiemy, że elektryczne pojazdy odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu, dlatego jednocześnie rozwijamy bazę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w mieście. Przeprowadziliśmy kompleksowe postępowanie na dzierżawę nieruchomości pod lokalizację 61 stacji ładowania na terenie miasta, które pozwoliło nam uruchomić łącznie 115 punktów ładowania. Uzupełnieniem tych działań jest zakup autobusów elektrycznych, a także pojazdów porządkowych, które są już w flocie MPGK Katowice i dbają o czystość miasta –  mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Sieć Taurona w Katowicach to 40 stacji ogólnodostępnych, w tym 5 stacji DC (ładowanych prądem stałym) oraz 35 stacji AC (zasilanych prądem zmiennym). Stacja ładowania AC składa się z dwóch punktów ładowania, a stacja DC, w zależności od modelu, z trzech albo czterech punktów. Oznacza to, że aktualnie Tauron udostępnia 86 punktów ładowania.

REKLAMA

Wszystkie stacje ładowania są dostępne w aplikacji eMap, która służy m.in. do nawigowania ładowarek, autoryzacji użytkownika oraz rozliczenia za usługę ładowania. Aplikacja jest dostępna w APP Store oraz Google Play.

Stacje Taurona zasilane z sieci OSD dostarczają energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł: elektrowni wodnych i farm wiatrowych. Pochodzenie energii potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii z Poznania.

W stolicy Górnego Śląska Tauron jednocześnie z budową infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych uruchomił w grudniu 2018 roku wraz z partnerem biznesowym Bankiem ING usługę carsharingu. Katowiczanie mają do dyspozycji 20 pojazdów marek VW e-Golf, Nissan Leaf, BMW i3 i Renault Zoe. Do połowy marca, gdy usługa z powodu pandemii koronawirusa została zawieszona, mieszkańcy odbyli elektrykami Taurona prawie 30 tys. podróży.

Od początku maja na stacjach Taurona ma obowiązywać nowy cennik z niższymi stawkami ładowania na stacjach AC. Jest to odpowiedz na prośby i oczekiwania użytkowników oraz dążenia do jak największej przystępności usług e-mobility oferowanych przez Tauron. Nowa taryfa będzie niższa o blisko 25 proc., a od 1 maja stawka za kilowatogodzinę wyniesie 1,21 zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.