Polskie stacje ładowania zasilą autobusy w Utrechcie

Polskie stacje ładowania zasilą autobusy w Utrechcie
QBuzz

Polski producent stacji ładowania pojazdów elektrycznych rozwija współpracę z holenderskim operatorem transportu publicznego Qbuzz. Dzięki kolejnej umowie, wyprodukowane w Zielonej Górze stacje ładowania zasilą autobusy w Utrechcie.  

Ekoenergetyka-Polska dostarczy firmie Qbuzz 6 wielowyjściowych stacji ładowania o mocy 300 kW każda. Pojedyncza ładowarka Core Charger F 300 może zasilać do 6 autobusów jednocześnie. Ładowanie odbywać się będzie przez pantografowe „contact dome”, które będą zamontowane na nowo projektowanej bramownicy.

Łącznie na zajezdni autobusowej w Utrechcie Ekoenergetyka zainstaluje 6 stacji ładowania, 6 bramownic oraz 36 „contact domes”.

REKLAMA

Firma z Zielonej Góry podkreśla, że operator otrzyma możliwość zarządzania mocą poszczególnych wyjść. Co to oznacza w praktyce? Każde urządzenie może pracować w trybie 6×50 kW lub – jeśli będzie taka potrzeba – przekierować całą moc na jedno wyjście, osiągając do 300 kW.

Płynna regulacja wyjść ma być dla sporym udogodnieniem. Cały proces będzie odbywać się na podstawie komunikatów zgodnych z OCPP 1.6-J.

Ekoenergetyka zainstaluje również infrastrukturę ładowania autobusów elektrycznych na terenie miasta. Będą to cztery stacje centralne Core Charger F o mocy 450 kW każda. Ładowanie tak samo, jak w przypadku zajezdni, odbywać się będzie przez pantografowe „contact domes” zamontowane na masztach.

REKLAMA

Nie jest to pierwszy kontrakt z holenderskim operatorem, który pozyskała polska firma. Niedawno Ekoenergetyka dostarczyła dla Qbuzz specjalną, mobilną, kontenerową megastację Mega Charger X 1200 o mocy 1,2 MW wraz z dwudziestoma satelitkami Point Zero (z wtyczką CCS Combo 2). W razie potrzeby całą infrastrukturę można zdemontować i przenieść w inne miejsce. Obecnie jednak znajduje się ona w zajezdni autobusowej w miejscowości Zeist.

Ekoenergetyka-Polska jest liderem wśród producentów infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych działającym na rynku elektromobilności od 10 lat. Do tej pory Ekoenergetyka-Polska dostarczyła ponad 600 stacji ładowania do 60 miast w 12 krajach o łącznej mocy ponad 80 MW.

Infrastruktura polskiego producenta zasila pojazdy elektryczne m.in. w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Rosji czy Singapurze.

W naszym kraju największe zamówienie Ekoenergetyka realizuje dla Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Zgodnie z podpisanym kontraktem firma dostarczy infrastrukturę składającą się z 65 urządzeń zajezdniowych o mocy 60 kW oraz trzy stacje pantografowe o mocy po 400 kW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.