Dobry rok dla Ekoenergetyki. Ponad 100 mln zł przychodów

Dobry rok dla Ekoenergetyki. Ponad 100 mln zł przychodów
Ekoenergetyka-Polska

Ekoenergetyka-Polska, krajowy lider w produkcji stacji ładowania pojazdów elektrycznych, odnotował w 2020 roku duży wzrost przychodów, wyraźnie zwiększając przy tym zatrudnienie.

W ubiegłym roku Ekoenergetyka-Polska wyprodukowała blisko 700 stacji ładowania, a także wygrała 68 przetargów na łączną kwotę 75 mln zł, zwiększając liczbę państw, do których dostarczy swoje urządzenia, do 16. 

Ubiegły rok Ekoenergetyka zamknęła przychodami w wysokości ponad 100 mln zł. Rok wcześniej spółka odnotowała przychody na poziomie 69,034 mln zł, a w 2018 roku wypracowano 37,546 mln zł.

REKLAMA

W ubiegłym roku firma z Zielonej Góry pozyskała kontrakty, które objęły m.in. dostawę 100 stacji szybkiego ładowania Axon dla PKN Orlen, 272 urządzeń o łącznej mocy 24,5 MW dla Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP), tworzenie infrastruktury ładowania w jednym z największych projektów wymiany taboru autobusowego na elektryczny w Europie – dla MZA Warszawa, a także zakończenie projektu dla MZK Zielona Góra i kilku miast w całej Polsce oraz kontrakt z GDDKiA na nowe stacje szybkiego ładowania przy autostradach A1 i A2.

Spółka zakończyła właśnie rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego – Centrum Nowoczesnych Technologii w Transporcie Elektrycznym. Będą w nim rozwijane technologie ładowarkowe w zakresie konstrukcji mechanicznych, energoelektroniki oraz optymalizacji.

W 2020 roku Ekoenergetyka odnotowała wzrost zatrudnienia o 38 proc. Obecnie w firmie pracuje już blisko 400 osób, podczas gdy na koniec 2019 r. w firmie zatrudnionych było 278 pracowników, a rok wcześniej – 112.

REKLAMA

Firma z Zielonej Góry podkreśla, że inżynierowie to już ponad połowa pracowników firmy, którzy będą tworzyć innowacyjne rozwiązania i urządzenia, poszerzając tym samym portfolio produktów firmy. Centrum pozwoli także rozwijać kompetencje testowe, dzięki którym spółka będzie mogła uzyskać akredytację. Jednocześnie kończy się budowa centrum badawczo-rozwojowego technologii wodorowych w transporcie.

Ekoenergetyka rozpoczęła także rozbudowę linii produkcyjnej, a także podpisała umowę na wynajem nowych powierzchni biurowych w Katowicach, gdzie firma rozpocznie działalność operacyjną w maju br.

Łącznie do 2022 roku Ekoenergetyka na budowę nowych obiektów badawczo-rozwojowych i produkcyjnych przeznaczy 120 mln zł.

Na początku grudnia spółka zaprezentowała nowy produkt – innowacyjną ładowarkę Axon Pay. Stacja szybkiego ładowania ze zintegrowanym systemem płatności będzie w sprzedaży już w pierwszym kwartale 2021 r.

Z kolei w połowie ubiegłego miesiąca Ekoenergetyka rozpoczęła współpracę z Indonezją. Podczas oficjalnej wizyty w Ekoenergetyka-Polska S.A. Ambasador Republiki Indonezji w Polsce zainaugurowała Polsko-Indonezyjską Platformę na Rzecz Elektromobilności. Spółka przekazała stronie indonezyjskiej stację szybkiego ładowania, która zostanie uruchomiona już w marcu. W tym samym miesiącu Ekoenergetyka spotka się z przedstawicielami rządu i zaprezentuje swoje rozwiązania na targach w Dżakarcie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.