Energa montuje stacje ładowania w lampach ulicznych

Energa montuje stacje ładowania w lampach ulicznych
Energa

W Braniewie została uruchomiona stacja ładowania samochodów elektrycznych, która wykorzystuje infrastrukturę elektroenergetyczną przygotowaną pod oświetlenie uliczne.

Jak informuje Energa Oświetlenie, która zrealizowano projekt w Braniewie, przeprowadzone zostały dwa pilotaże w Gdyni – jeden w Porcie Gdynia i drugi na terenie jednego z gdyńskich osiedli.

Zainstalowane w Gdyni Grabówku urządzenia Energi Oświetlenia mogą działać w zakresie mocy od 3 do 22 kW, w zależności od bieżącego zapotrzebowania. Jednorazowo do stacji podłączone mogą być dwa pojazdy.

REKLAMA

Pilotaże zrealizowane w Gdyni miały pozwolić na ocenę możliwości realizacji tego typu przedsięwzięć w kontekście zleceń od klientów biznesowych i samorządowych. Następnie podpisano pierwsze umowy z gminami.

Do końca 2021 r. zakontraktowano realizację 10 stacji w miejscowościach: Puck, Pelplin, Hel, Miastko i właśnie Braniewo. Obecnie trwa realizacja kilkunastu kolejnych projektów.

Energa Oświetlenie podkreśla, że montowanie stacji na istniejących słupach oświetleniowych pozwala uniknąć oczekiwania na decyzje, zezwolenia czy zgody administracyjne i budowlane. Powstanie stacji ładowania nie wiąże się z koniecznością zapewnienia dodatkowego zasilania słupa.

REKLAMA

Jak szacuje spółka, łączny czas potrzebny na jej wykonanie i oddanie do użytku wynosi od 2,5 do 4 miesięcy, podczas gdy wybudowanie stacji wolnostojącej może trwać to nawet do 14 miesięcy.

Stacja ładowania zintegrowana z oświetleniem może być stacją wolnego ładowania o mocy od 7 do 22 kW.

Gęsta sieć infrastruktury oświetleniowej pozwala stworzyć adekwatną do potrzeb lokalnego samorządu lub biznesu sieć.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.