REKLAMA
 
REKLAMA

Autobusy wodorowe z Polski we flocie kolejnego niemieckiego przewoźnika

Autobusy wodorowe z Polski we flocie kolejnego niemieckiego przewoźnika
Fot. Solaris

Solaris dostarczy swoje autobusy zasilane wodorem do kolejnego niemieckiego miasta. Dostawy modelu Urbino 12 hydrogen zaplanowano na przyszły rok.

Operator transportu publicznego Oberbergische Verkehrgesellschaft (OVAG) w niemieckim mieście Gummersbach podpisał kontrakt na dostawę 15 autobusów wodorowych Urbino 12 hydrogen marki Solaris.

Autobusy, które w przyszłym roku trafią na ulice Gummersbach, zasilane będą energią z ogniwa paliwowego o mocy 70 kW. Jednostkę napędową w wodorowych Solarisach stanowić będzie elektryczny silnik centralny o mocy 160 kW.  Zamówione pojazdy wyposażone zostaną w baterie trakcyjne Solaris High Power, które będą wspomagać ogniwo paliwowe w chwilach największego zapotrzebowania na energię elektryczną. Zamówione modele będą ogrzewane za pomocą pompy ciepła.

REKLAMA

Wodorowe autobusy w niemieckich miastach

Gummersbach jest kolejnym po Berlinie, KoloniiDuisburgu, Frankfurcie, Essen i Gross-Gerau niemieckim miastem, które inwestuje w wodorowy tabor komunikacji miejskiej. Na wodorowe modele Solarisa zdecydował się również inny miejski niemiecki przewoźnik. Zeroemisyjne autobusy wyjadą na ulice Hamburga w drugim kwartale 2024 r. Producent otrzymał także zamówienie na autobusy wodorowe od przewoźnika Rheinbahn Düsseldorf.

REKLAMA

Urbino hydrogen zamówili także klienci z Austrii, Francji, Hiszpanii, Niderlandów, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Włoch. Firma dostarczyła dotychczas ponad 3 tys. autobusów z napędami zeroemisyjnymi, w tym 200 autobusów wodorowych. Solarisy hydrogen trafiły do 24 miast w Europie.

Jak podaje Solaris, w 2023 r. udział producenta w europejskim segmencie wodorowym wyniósł 44,5 proc. Kolejne zamówienia z terminem realizacji w latach 2024-2026 obejmują 600 pojazdów wodorowych.

Wodorowe autobusy na polskich drogach

W Polsce wśród miast zainteresowanych wprowadzeniem autobusów z napędem wodorowym są m.in. Rybnik Poznań, który zamówił 25 autobusów wodorowychAutobusy wodorowe trafią także do Wałbrzycha. Pierwsze 14 autobusów zostanie dostarczonych do Wałbrzycha we wrześniu 2024 r. Cały kontrakt ma zostać zrealizowany do połowy 2025 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA