Cegielski dostanie 40 mln zł na elektryczną motoryzację

Cegielski dostanie 40 mln zł na elektryczną motoryzację
Fot. H.Cegielski-Poznań S.A.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, ze Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje 40 mln zł w realizację nowej strategii rozwoju H.Cegielski-Poznań SA, co ma umożliwić poznańskiej firmie „wejście w perspektywiczne obszary działalności i wprowadzenie innowacyjnych produktów, takich jak zaprezentowany podczas targów Hannover Messe napęd do pojazdów elektrycznych”.

Umowa w tej sprawie została podpisana przez PFR i H.Cegielski-Poznań SA z końcem kwietnia. Inwestycja zostanie zrealizowana w formie obligacji zamiennych na akcje. 

Nasza inwestycja ma za zadanie umożliwić HCP rozwój nowych produktów i pozyskanie partnerów strategicznych. Nowa strategia spółki daje jej atrakcyjne możliwości rozwoju, takie jak np. produkcja napędów do pojazdów elektrycznych. Realizacja zarówno przyjętej przez nowy zarząd Cegielskiego strategii na lata 2017-2021, jak i proponowanych przez PFR projektów uzupełniających, pozwoliłaby – w perspektywie najbliższych lat – znacznie zwiększyć przychody spółki i przywrócić jej trwałą rentowność – komentuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju informuje, że inwestycja PFR pozwoli poznańskiej firmie na wprowadzenie założeń planu inwestycyjnego i dostosowanie parku maszynowego do produkcji nowych produktów takich jak nowoczesne napędy elektryczne czy produkty dla sektora energetycznego – w tym przypadku chodzi o produkcję rozwiązań mających zastosowanie przy budowie elektrowni wiatrowych.

REKLAMA

Wdrażamy do seryjnej produkcji najlepszy na świecie napęd elektryczny z pięciofazowym, indukcyjnym silnikiem. Będzie miał on zastosowanie w branży transportowej. W ramach współpracy z firmą Ursus S.A. zaprojektujemy i wprowadzimy do seryjnej produkcji pojazd specjalistyczny, napędzany naszym silnikiem. Rozwijamy serię produktów i usług dla branży energii odnawialnej, takich jak przekształtniki do turbin wiatrowych oraz serwis przekładni – komentuje Wojciech Więcławek, prezes poznańskiej firmy.

Podczas odbywających się pod koniec kwietnia targów Hannover Messe spółki Cegielski oraz Ursus podpisały umowę na opracowanie projektu dostawczego samochodu elektrycznego o dopuszczalnej masie 3,5 t. HCP opracuje silnik do samochodu, a Ursus zaprojektuje i wyprodukuje pojazd. Na podstawie tego porozumienia HCP wdroży swój innowacyjny napęd elektryczny do pojazdu wyprodukowanego przez firmę Ursus.

Samochód zbudowany przez obie firmy ma osiągać minimalną ładowność 1100 kg, zasięg na jednym ładowaniu baterii wynoszący ok. 150 km oraz prędkość maksymalną 100 km/h.

Model ma posiadać dwa rozwiązania silnikowe. W przypadku pierwszego silnik będzie umiejscowiony centralnie i będzie dysponował mocą 60-70 kW. W drugim przypadku możliwe będzie rozłożenie mocy na dwa silniki o mocy po 35 kW. Zastosowane baterie litowo-jonowe mają być ładowane do 90 proc. pojemności w czasie 15 minut.

red. gramwzielone.pl