Columbus zajmie się wodorem

Columbus zajmie się wodorem
Dawid Zieliński

Spółka Columbus Energy, będąca jednym z liderów krajowego rynku fotowoltaicznego, dołączyła do powołanego przez Komisję Europejską sojuszu na rzecz czystego wodoru European European Clean Hydrogen Alliance.

European Clean Hydrogen Alliance (ECH2A) to nowa organizacja, powołana zaledwie kilka miesięcu temu w ramach unijnej Strategii Przemysłowej dla Europy. Celem inicjatywy jest wdrażanie i rozwijanie odnawialnych oraz niskoemisyjnych technologii wodorowych związanych z jego produkcją i wykorzystaniem w różnych sektorach gospodarki.

Technologie wodorowe mają być kluczowe dla realizacji zobowiązań Unii Europejskiej w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

REKLAMA

W strategii opracowanej przez Komisję Europejską przyjęto, że do 2026 roku na terenie Unii Europejskiej powstaną elektrolizery o łącznej mocy 6 GW, wytwarzające do miliona ton wodoru pochodzącego z elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.

Później, w latach 2025-2030, Komisja chce uruchomić na terenie UE elektrolizery o mocy 40 GW produkujące do 10 mln ton wodoru. Do tego planowany jest udział unijnego przemysłu w uruchomieniu elektrolizerów o takiej samej mocy poza Wspólnotą.

Bruksela zakłada, że aby doprowadzić do osiągnięcia wskazanych mocy elektrolizerów, potrzebne będą inwestycje w produkcję tego rodzaju urządzeń warte 5-9 mld euro do roku 2024, a także 26-44 mld euro do roku 2030.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Do tej pory do European European Clean Hydrogen Alliance przystąpiło ponad 730 organizacji z całej Europy, wśród których są największe światowe koncerny energetyczne, w tym także polskie: PKN Orlen, Grupa Lotos czy PGNiG.

Wspólnie z organizacjami z innych branż, instytucjami rządowymi i samorządowymi, naukowymi oraz finansowymi, członkowie ECH2A mają pracować nad utworzeniem wodorowego ekosystemu w Europie, który dostarczy czystą energię dla wielu sektorów gospodarki, m.in. transportu, przemysłu, energetyki czy ciepłownictwa.

– Nasze członkostwo w sojuszu na rzecz czystego wodoru jest związane z pionierskim krajowym projektem klastra energetycznego, do którego zostaliśmy zaproszeni jako partner. Wykorzystując know-how wypracowane przez ostatnie sześć lat działalności, będziemy odpowiedzialni za stworzenie lokalnej produkcji wodoru z fotowoltaiki, a także systemu jego magazynowania i dystrybucji – tłumaczy Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

– Jako członek European Clean Hydrogen Alliance będziemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem w realizacji projektów z branży OZE. Cieszymy się, że będziemy mogli wspólnie z europejskimi liderami aktywnie uczestniczyć w budowaniu energetycznej przyszłości Europy – zapewnia Dawid Zieliński.

Wcześniej w tym miesiącu Columbus przystąpił do partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu fotowoltaicznego, które zostało zainicjowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Celem krajowego projektu jest zapewnienie dynamicznego rozwoju sektora fotowoltaiki w Polsce przez współpracę rządu, administracji oraz przedstawicieli branży PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.