REKLAMA
 
REKLAMA

Kolejne turbiny Siemens Gamesa wymagają naprawy

Kolejne turbiny Siemens Gamesa wymagają naprawy
fot. Siemens Gamesa

Farma wiatrowa w Norwegii częściowo została zatrzymana z powodu usterek w łopatach turbin Siemens Gamesa. To kolejne takie problemy producenta.  

Odal Vind, właściciel farmy wiatrowej Odal w Norwegii, poinformował o wstrzymaniu pracy 13 turbin wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy – z 34 działających na farmie. Powodem wyłączenia z eksploatacji 13 maszyn SG 5.0-145 z serii 4X było wykrycie uszkodzeń wynikających z wad produkcyjnych łopat. Dodatkowo kolejne dwie turbiny zostały zatrzymane na czas naprawy „innych usterek”.

Farma wiatrowa Odal została ukończona w 2022 r. Jej łączna moc wynosi 160 MW.

REKLAMA

Właściciel instalacji informuje, że naprawa łopat prowadzona będzie „ponownie” po Wielkanocy. Do zadania tego firma powołała specjalny zespół, który ma zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę nad pracami remontowymi oraz ich wysoką jakość. Jednocześnie Odal Vind zapowiedział, że w przyszłości naprawy będą przeprowadzane w trybie ciągłym – aż do zapewnienia poprawnego działania wszystkich uszkodzonych podzespołów. Firma spodziewa się powrotu do normalnego funkcjonowania farmy wiatrowej w ciągu roku.

Tymczasowa hala remontowa

W celu sprawniejszego przeprowadzenia napraw łopat turbin Odal Vind buduje tymczasową halę remontową. Część napraw mogłaby zostać przeprowadzona na zewnątrz na turbinie, jednak firma zrezygnowała z tego ze względu na złożoność niektórych uszkodzeń. Uznała, że bezpieczniejsze i szybsze będzie prowadzenie prac na ziemi w hali. Dodatkowo część prac remontowych wymaga określonej temperatury minimalnej, co w chłodniejszych miesiącach utrudniałoby prace zewnętrzne.

Według informacji portalu reNEWS Siemens Gamesa jest w stałym kontakcie z klientem w celu stopniowego przeprowadzania napraw.

Wstrzymanie prac łącznie 15 turbin wiatrowych powoduje straty w produkcji energii elektrycznej. Obecnie na farmie działa 19 turbin, jednak – jak informuje Odal Vind – kilka z nich może zostać wyłączonych czasowo z powodu zwykłych prac konserwacyjnych.

REKLAMA

Podczas niezakłóconej pracy farma wiatrowa w ciągu roku powinna wytwarzać około 530 GWh energii.

Problemy Siemens Gamesa

Turbina wiatrowa SG 5.0-145 jest częścią serii 4X, która jest obecnie poddawana kontroli jakości z powodu wykrytych w niektórych modelach wad produkcyjnych łopat i pierścieni. Usterki miały zostać stwierdzone w turbinach o mocach rzędu 4–5 MW z serii 4X i 5X. W liczącej ponad 100 GW flocie działających turbin Siemens Gamesa nawet 15–30 proc. miało być wyposażonych w wadliwe komponenty.

Koszty usunięcia wad konstrukcyjnych turbin analitycy z banku inwestycyjnego Jefferies – na których powoływała się agencja Reutera – szacowali w ubiegłym roku na 2 mld euro. Skutki tych problemów mocno odczuł koncern Siemens Energy, który ma 32 proc. udziałów w spółce Siemens Gamesa. Do zeszłorocznej, dramatycznej sytuacji finansowej hiszpańsko-niemieckiego producenta turbin przyczyniły się jednak nie tylko wady wytwarzanych komponentów, ale też malejące marże.

Wszystko to doprowadziło do rocznej straty koncernu sięgającej 4,5 mld euro. Firma zgłosiła się po wsparcie finansowe potrzebne do uzyskania kredytów na realizację kolejnych zamówień. Z pomocą przyszedł niemiecki rząd, który w listopadzie ubiegłego roku zapowiedział zapewnienie spółce gwarancji bankowych o wartości 7,5 mld euro. Miała to być część większego pakietu pomocowego wartego 15 mld euro. Ponadto pomoc finansową dla Siemens Gamesa miał rozważać rząd Hiszpanii, gdzie znajduje się część bazy produkcyjnej Siemens Gamesa.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA