W Słupsku ciepło z biogazowni zasili park wodny

W Słupsku ciepło z biogazowni zasili park wodny
Wodociągi Słupsk

Wodociągi Słupsk pozyskały unijne dofinansowanie, dzięki któremu zagospodarują ciepło, które powstaje przy produkcji energii w należącej do nich biogazowni. Inwestycja wpisuje się w szerszy plan forsowany przez miejską spółkę ze Słupska, która buduje lokalny klaster energii.

Projekt „Wykorzystanie ciepła odpadowego z kogeneracji biogazowej w systemie ciepłowniczym miasta Słupska” otrzyma unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Celem projektu jest wykorzystanie ciepła odpadowego powstającego w jednostkach kogeneracyjnych oczyszczalni ścieków.

REKLAMA

Jak wyliczają Wodociągi Słupsk, poprawi to efektywność energetyczną systemu ciepłowniczego miasta Słupska, zmniejszy emisyjność produkcji energii i korzystnie wpłynie na koszty usług komunalnych w regionie.

Dodatkowo rozłożenie kosztów funkcjonowania jednostek wytwórczych oraz wspólne bilansowanie energii ma zmniejszyć koszty oczyszczania ścieków, ale także funkcjonowania słupskiego parku wodnego Trzy Falee, który ma być głównym odbiorcą ciepła powstającego przy produkcji energii z biogazu.

Miejska spółka ze Słupska dodaje, że skojarzona produkcja energii elektrycznej i cieplnej stworzy możliwości rozwoju nowych kompetencji i modeli biznesowych opartych na lokalnych odnawialnych źródłach wytwórczych i lokalnym rynku pracy.

Na inwestycję Wodociągi Słupsk wydadzą ze środków własnych 2,89 mln zł, a wartość unijnej dotacji sięga 4,97 mln zł. Całkowity koszt projektu jest szacowany na 9,71 ml zł brutto.

REKLAMA

Inwestycję podzielono na 2 etapy. Pierwszy to rozbudowa węzła kogeneracji zasilanego biogazem i gazem ziemnym w oczyszczalni ścieków  – w tym montaż nowego generatora o mocy maks. 635 kW mocy elektrycznej  i 710 kW mocy cieplnej. Drugi etap zakłada rozbudowę miejskiego systemu ciepłowniczego poprzez budowę sieci cieplnej z oczyszczalni ścieków do Parku Wodnego Trzy Fale wraz z węzłami cieplnymi w tych obiektach.

Wodociągi Słupsk tworzą lokalny klaster energii, w którym za generację obok biogazowni ma odpowiadać także istniejąca farma wiatrowa o mocy 18,8 MW, produkująca około 40 GWh energii rocznie, a także planowana farma fotowoltaiczna  o mocy 2 MW z generacją 2,5 GWh rocznie.

Docelowo klaster miałby zasilać w energię i ciepło także firmy działające na terenie lokalnej strefy przemysłowej.

Źródło: Wodociągi Słupsk.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.