TotalEnergies uruchomił największą biogazownię we Francji

TotalEnergies uruchomił największą biogazownię we Francji
fot. YouTube/Perivision Studio

Nowa jednostka produkcji biogazu, o nazwie BioBéarn, ma osiągnąć wydajność 160 GWh. Koncern energetyczny rozpoczął już wprowadzanie pierwszych metrów sześciennych biometanu do sieci przesyłowej gazu ziemnego obsługiwanej przez spółkę Téréga.

Nowa biogazownia TotalEnergies uruchomiona została we francuskim Mourenx, na południowym zachodzie kraju. Jak informuje koncern, jest to jego 18. instalacja do produkcji biogazu i jednocześnie największy taki obiekt we Francji.

Zakład BioBéarn, zasilany odpadami organicznymi, już wprowadza pierwsze metry sześcienne biometanu – odnawialnego, zdekarbonizowanego i produkowanego lokalnie gazu – do sieci przesyłowej gazu ziemnego. W 2023 roku ma osiągnąć poziom produkcji na poziomie 69 GWh, potem będzie stopniowo ją zwiększać.

REKLAMA

Prace nad uruchomieniem biogazowni zaczęły się w 2016 roku. W projekcie uczestniczyło ponad 200 rolników i producentów rolno-spożywczych oraz przedstawicieli lokalnej społeczności.

TotalEnergies z dumą oddaje do użytku największą biogazownię we Francji i dziękuje wszystkim interesariuszom projektu za wsparcie. Ten nowy zakład jest częścią zobowiązania TotalEnergies do promowania biogazu, czystego gazu, który wzmacnia suwerenność energetyczną kraju i rozwój gospodarki cyrkularnej – powiedział Olivier Guerrini, wiceprezes, Biogas Business Unit, TotalEnergies. 

W planach produkcja na poziomie TWh

REKLAMA

Jak informuje TotalEnergies, projekt BioBéarn umożliwi w skali roku przetworzenie 220 tys. ton metrycznych odpadów organicznych (pozostałości z lokalnej działalności rolniczej i przemysłu rolno-spożywczego) na 200 tys. ton metrycznych masy pofermentacyjnej – naturalnego nawozu, który będzie rozpylany na polach uprawnych w promieniu 50 km od jednostki, co pozwoli zaoszczędzić prawie 5 tys. ton nawozu chemicznego. Instalacja pozwoli wyprodukować ilość biometanu umożliwiającą wygenerowanie 160 GWh energii elektrycznej, co odpowiada średniemu rocznemu zużyciu energii przez 32 tys. osób.  

TotalEnergies obecnie ma zdolność produkcyjną biogazu na poziomie prawie 700 GWh, ale zamierza wytwarzać co najmniej 20 TWh rocznie do roku 2030.

Wśród 18 instalacji należących do kocernu siedem to zakłady fermentacji beztlenowej produkujące biometan wtłaczany do sieci gazowej, a 11 z nich to jednostki produkcji biogazu dostarczające energię elektryczną i cieplną w procesie kogeneracji.

Plany przejęcia biogazowni w Polsce

Pod koniec grudnia 2022 roku do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek dotyczący zamiaru przejęcia przez TotalEnergies Gaz & Electricité Holdings, należący do grupy kapitałowej TotalEnergies SE, kontroli nad Polską Grupą Biogazową. Więcej na ten temat w artykule: Francuzi chcą przejąć biogazownie w Polsce.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.