Branża biopaliwowa w UE: szkodliwy eksport biodiesla z Polski

Branża biopaliwowa w UE: szkodliwy eksport biodiesla z Polski
Fot. Jurvetson, flickr cc

Europejskie stowarzyszenie branży biopaliwowej European Biodiesel Board wystosowało stanowisko, w którym ocenia, że sprzedaż biodiesla z Polski „powoduje poważne szkody dla unijnego rynku paliw odnawialnych”.

European Biodiesel Board (EBB), organizacja reprezentująca podmioty odpowiedzialne za 75 proc. produkcji biodiesla w Unii Europejskiej, ocenia, że firmy działające na polskim rynku biopaliw od ponad roku „celowo wykorzystują lukę w polskim prawodawstwie dotyczącym biopaliw”, powodując szkody finansowe dla producentów m.in. z Rumunii, Holandii, Belgii, Włoch i Francji.

W Polsce rozliczanie obowiązkowego udziału biopaliw odbywa się na podstawie zwykłej faktury wystawianej przez dystrybutora paliwa. Ponieważ polskie prawo nie wymaga, aby uwzględnione w ten sposób paliwo było konsumowane w granicach Polski, niektórzy polscy operatorzy eksportowali część biopaliw, które już wcześniej zostały uznane za wykorzystane. W efekcie spora część biopaliw jest naliczana do obowiązkowego udziału na poziomie Unii Europejskiej podwójnie – pierwszy raz – fałszywie – w Polsce, a następnie – po sprzedaży za niesprawiedliwą, dumpingową cenę – w innych krajach UE – komentuje European Biodiesel Board.

REKLAMA
REKLAMA

EBB wnioskuje, że taka stosowana w Polsce praktyka powoduje straty u coraz większej grupy podmiotów działających na terenie Unii Europejskiej – od rolników po producentów biopaliw.

Europejska organizacja reprezentująca branżę biopaliwową wzywa jednocześnie Komisję Europejską do reakcji i powstrzymania „niesprawiedliwej implementacji unijnej dyrektywy OZE”, a także polskie władze do zajęcia się problemem, który – jak określa EBB – rzuca cień na wypełnianie przez Polskę unijnych zobowiązań dotyczących OZE.

red. gramwzielone.pl