120 mln zł dotacji na kogenerację

120 mln zł dotacji na kogenerację
Gramwzielone.pl (C)

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do piętnastu przedsiębiorstw trafi ponad 120 mln zł dotacji na inwestycje w kogenerację. Projekty o łącznej wartości 309 mln zł przyczynią się do wzrostu sprawności energetycznej firm, a tym samym zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. NFOŚiGW przygotowuje umowy dofinansowania na kolejne 174 mln zł.

Dotychczas NFOŚiGW podpisał umowy z piętnastoma przedsiębiorstwami, w sumie na siedemnaście projektów, których celem jest rozwój źródeł wysokosprawnej kogeneracji.

Największą dotację, w wysokości 20 mln zł, dostanie Zakład Energetyki Cieplnej z Dzierżoniowa na budowę instalacji wysokosprawnej kogeneracji opalanej biomasą. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na blisko 29 mln zł.

REKLAMA

Równie duże pieniądze – po ponad 19 mln zł – otrzymają gmina Daszyna z województwa łódzkiego na projekt elektrociepłowni opalanej słomą o wartości 44 mln zł oraz Zakłady Produkcyjno-Usługowe „Prawda” z Olecka na warte 45,5 mln zł przedsięwzięcie zakładające budowę elektrociepłowni biomasowej z blokiem ORC.

Oprócz tego Komunalnemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej z kujawsko-pomorskiego przyznano dotacje na dwa projekty. Pierwszy z nich o wartości 23 mln zł – na budowę źródła ciepła pracującego w wysokosprawnej kogeneracji zasilanego gazem ziemnym na terenie Ciepłowni Szubin, Nakło nad Notecią i Osowa Góra – otrzyma 8,5 mln zł dotacji. Drugi, szacowany na 15 mln zł, zakładający budowę źródła ciepła pracującego w wysokosprawnej kogeneracji zasilanego gazem ziemnym na terenie Ciepłowni Solec Kujawski i Koronowo, uzyska 5,7 mln zł wsparcia.

REKLAMA

Również dwie inwestycje ECO Kogeneracji zakwalifikowały się do dofinansowania. Spółka wybuduje dwa źródła wysokosprawnej kogeneracji w Tarnobrzegu za 19 mln zł, w tym 7,5 mln zł to dofinansowanie Unii Europejskiej, a także w Malborku za 15 mln zł, z czego 5,8 mln zł to dotacja z UE.

Ponadto o poprawę efektywności energetycznej, dzięki unijnemu wsparciu, zadbają IMA Polska SA (7 mln zł dotacji), Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ostródzie (5 mln zł), JMP Flowers Power (4 mln zł), Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Brodnicy (blisko 4 mln zł), Zambrowskie Ciepłownictwo i Wodociągi (3 mln zł), Ekoland (3 mln zł), Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy (2 mln zł), Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita (2 mln zł), Werner Kenkel Bochnia (prawie 2 mln zł) oraz ESV Wisłosan (729 tys. zł).

NFOŚiGW informuje, że w ramach I naboru z POIiŚ 2014-2020, poddziałanie 1.6.1 Źródła wysokosprawnej kogeneracji, który NFOŚiGW przeprowadził w terminie od 30 czerwca do 30 września 2016 r., wpłynęło 49 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 722 mln zł, przy czym ich całkowity budżet szacowany był na 2,267 mld zł. W wyniku oceny formalnej pozostało 48 wniosków, a po weryfikacji merytorycznej do dofinansowania rekomendowano 28 projektów, których wartość wyniosła 1,008 mld zł, w tym bezzwrotna dotacja to kwota 294 mln zł.

Zgodnie z harmonogramem naborów wniosków o dofinansowanie na 2017 r., ogłaszanym przez Ministerstwo Rozwoju, w III i IV kwartale bieżącego roku planowane są kolejne nabory konkursowe. NFOŚiGW podaje, że wówczas do rozdysponowania planowane jest 330 mln zł.

red. gramwzielone.pl