NCBR dofinansuje technologie domów zero- i plus energetycznych

NCBR dofinansuje technologie domów zero- i plus energetycznych
stantontcady, flickr cc

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” w efekcie którego w ciągu najbliższych 3 lat mają powstać technologie projektowania oraz budowania tanich w utrzymaniu, modułowych budynków jedno- i wielorodzinnych, które mają generować zerowy lub pozytywny roczny bilans zużycia energii.

NCBR podkreśla, że o ile budowa takich domów będzie nieco droższa ze względu na koszty systemów do produkcji wody i energii, te koszty zostaną jednak w znacznym stopniu zredukowane dzięki prefabrykacji.

Użytkowanie budynku ma być natomiast niemal bezkosztowe ze względu na jego samowystarczalność energetyczną. W efekcie, licząc koszt budowy i utrzymania budynku w perspektywie wieloletniej, nowe technologie mają być znacznie tańsze od obecnie stosowanych.  

REKLAMA

Innowacyjne budynki mające powstać z inicjatywy NCBR będą w całości wykonywane z elementów prefabrykowanych lub modułów przestrzennych. Dzięki temu na plac budowy trafią gotowe elementy, z których w ekspresowym tempie wznoszone będą konstrukcje. Materiały wykorzystane do ich tworzenia zostaną pozyskane m. in. z recyklingu. Taki zabieg ma posłużyć redukowaniu wydobycia surowców oraz pozytywnie wpłynąć na koszty. Zasilanie w tak powstających domach ma pochodzić z lokalnych odnawialnych źródeł energii. Woda do użytku ma być odzyskiwana z deszczówki oraz pochodzić z lokalnych oczyszczalni ścieków.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postawiło na opracowanie tanich domów jednorodzinnych i wielorodzinnych dla młodych rodzin oraz na budowę domów senioralnych. Firmy konsultingowe, na które powołuje się NCBR, oszacowały, że do 2020 r. prawie pół miliona seniorów, będzie gotowych podjąć decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Jest to podyktowane wieloma względami. Stare mieszkania są dla seniorów za duże i powodują ogromne problemy związane z dysfunkcjami pojawiąjącymi się w podeszłym wieku. Ponadto, budynki nie są termomodernizowane, a duża utrata ciepła generuje dodatkowe koszty.

Z wyliczeń tych samych firm konsultingowych ma wynikać, że w najbliższych latach wzrośnie również zapotrzebowanie na nowe domy dla młodych rodzin. Szacuje się, że w Polsce w ciągu najbliższych lat trzeba zwiększyć podaż mieszkań o około 60–70 tys. rocznie ponad to, co oferuje dziś rynek.

NCBR podkreśla, że wprowadzenie innowacyjnej technologii budowy jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkań ponadto wychodzi naprzeciw oczekiwaniom strategii „Europejskiego Zielonego Ładu” opracowanej przez Unię Europejską. Nowe budynki mają spełniać kryteria neutralności klimatycznej.

NCBR planuje, że projekt potrwa trzy lata, a jego koszt wyniesie 37,5 mln zł.

REKLAMA

Dziewięć firm, które zostaną wybrane do tego przedsięwzięcia, będzie miało dziewięć miesięcy na opracowanie technologii oraz uzgodnienie lokalizacji czterech domów prezentujących wypracowane koncepcje.

Do kolejnego etapu zakwalifikuje się sześć najlepszych firm, które przez kolejne sześć miesięcy będą musiały rozwijać technologię oraz zaprojektować budynki demonstracyjne z zastosowaniem opracowanych rozwiązań w ramach prac badawczo-rozwojowych. Ma to być jeden obiekt społeczny, jeden dom dla seniora oraz dwa budynki jednorodzinne dla rodzin z dziećmi.

W ostatniej, trzeciej fazie swoje plany zrealizują cztery firmy. Budynki mają być gotowe do 30 listopada 2023 r.

Budżet projektu wyniesie 37,5 mln zł brutto, z czego w pierwszej fazie przewidziano wydanie 8,1 mln zł, w drugiej 8,4 mln zł, a w trzeciej 21 mln zł. 

Wszelkie informacje oraz dokumentacja przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” znajdują się na stronie NCBR

Projekt jest realizowany w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.