Dotacje do 95 proc. na OZE w Bielsku-Białej

Dotacje do 95 proc. na OZE w Bielsku-Białej
Wagner Solar

Urząd miasta Bielsko-Biała ogłosił nabór wniosków o dotacje na montaż odnawialnych źródeł energii w domach mieszkańców. Dotacja może pokryć nawet 95 proc. kosztów inwestycji. Miasto otrzyma również kolejne środki na wykorzystanie OZE w ramach unijnego dofinansowania na walkę z niską emisją.

Miasto Bielsko-Biała ogłosiło dodatkowy nabór deklaracji udziału w projekcie „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Bielska-Białej”, w którym mieszkańcy będą mogli pozyskać dotacje na montaż kolektorów słonecznych i pomp ciepła.  

Urzędnicy szacują, że dostępnych jest 17 dotacji na kolektory słoneczne oraz 154 dotacji na pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej.

REKLAMA

Wnioski będą przyjmowane w terminie od 21 marca do 21 kwietnia. O przyznaniu dotacji nie zdecyduje data wpłynięcia wniosku, ale punktacja przyznana w ocenie merytorycznej i formalnej.

W ramach projektu można otrzymać dofinansowanie do 95 proc. kosztów kwalifikowanych netto koniecznych do poniesienia na instalacje odnawialnych źródeł energii.

Dotacja nie może jednak przekroczyć kwoty 9500 zł netto w przypadku inwestycji w kolektory słoneczne, a także 7125 zł netto w przypadku instalacji pompy ciepła na potrzeby dostarczenia ciepłej wody użytkowej.

Podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym. Jego koszt musi pokryć beneficjent dofinansowania.

REKLAMA

Oprócz tego programu mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli wkrótce skorzystać z unijnych dotacji przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Działanie 4.6 Czyste powietrze.

Z tego działania miasto pozyskało 3,1 mln zł dofinansowania, które może przeznaczyć na likwidację starych źródeł ciepła na paliwa stałe.

Projekt będzie realizowany w formule grantowej i dotyczy wymiany indywidualnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym na nowe źródła ciepła, rozumiane jako węzeł cieplny podłączony do sieci ciepłowniczej, a jeśli jego zastosowanie jest niemożliwe lub nieuzasadnione ekonomicznie – źródło ciepła spełniające standardy niskoemisyjne zasilane gazem, energią elektryczną, pompą ciepła.

Dofinansowanie ma wystarczyć na wykonanie instalacji nowych instalacji grzewczych w 260 domach jednorodzinnych. W tym przewidziano montaż 199 źródeł ciepła opalanych gazem, 57 pomp ciepła, a także 4 elektryczne źródła ciepła.

Bielsko-Biała ubiega się również o dofinansowanie drugiego etapu przedsięwzięcia dotyczącego likwidacji starych źródeł ciepła na paliwa stałe na kwotę dofinansowania ok. 2,68 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.