We Wrocławiu powstanie największa systemowa pompa ciepła w Polsce

We Wrocławiu powstanie największa systemowa pompa ciepła w Polsce
Piotr Górnik, prezes Fortum

W stolicy Dolnego Śląska powstanie największa w kraju instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić pierwszy element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu, pokrywając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania odbiorców ciepła sieciowego w mieście. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną z OZE możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z węgla o 364 tysiące GJ rocznie.

Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu węgla i wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Oprócz zmiany paliw ważnym elementem procesów dekarbonizacyjnych jest wykorzystanie ciepła odpadowego. Takie ciepło powstaje w procesach produkcyjnych i m.in. w serwerowniach. Można je także odzyskiwać ze ścieków miejskich.

Wrompa, czyli ciepło ze ścieków

REKLAMA

Wrompa – bo taką nazwę będzie nosić wrocławska pompa – zostanie zbudowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Z systemem ciepłowniczym spółki Fortum, która realizuje projekt, Wrompa zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra.

źródło: Fortum

Podobne instalacje systemowych pomp ciepła działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen, oraz w Finlandii, w dzielnicy Suomenoja w Espoo.

Wykorzystanie ścieków nieoczyszczonych jako źródła ciepła dla tak dużego miejskiego systemu ciepłowniczego to nie tylko krok w ekologiczną przyszłość miasta, ale też istotny element strategii Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) we Wrocławiu, które wspólnie z Fortum realizuje projekt.

Zielone ciepło dla miasta

REKLAMA

Rozpoczynamy inwestycję w największą systemową pompę ciepła w Polsce – zapowiada Piotr Górnik, prezes Fortum. – Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.  

Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła – wyjaśnia Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK SA we Wrocławiu. – To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego, z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.

35 tysięcy ton CO2 mniej

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Dzięki temu każdego roku miasto ma szansę uniknąć emisji niemal 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji: SO2, NOX i pyłów.  

Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian. Rosnąca liczba mieszkańców przyłączających się do ciepła sieciowego jest skutecznym sposobem walki ze smogiem, a każde ekologiczne źródło ciepła w sieci sprawia, że wrocławski system ciepłowniczy staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku – zaznacza Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Inwestycja rozpocznie się w styczniu 2023 roku od budowy przyłącza. W marcu planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie Wrompy nastąpi w kwietniu 2024 roku.

Największa systemowa pompa ciepła w Polsce będzie kosztować 82 mln złotych. Projekt zyskał dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 w wysokości 18 mln zł oraz ze środków budżetu państwa (3 mln zł).

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.