Tyle wniosków na dotacje do pomp ciepła złożono do tej pory

Tyle wniosków na dotacje do pomp ciepła złożono do tej pory
Panasonic

Od ponad pół roku właściciele nowych budynków, inwestując w pompę ciepła – powietrzną, wodną lub gruntową, mogą składać wnioski na dofinasowanie zakupu i instalację tych urządzeń. Ile wniosków o dotację złożono do tej pory?

Nabór do długo oczekiwanego programu Moje Ciepło ruszył na początku maja. Od tego czasu właścicieli nowych budynków, którzy zainwestowali w pompę ciepła – powietrzną, wodną lub gruntową – pracującą na potrzeby centralnego ogrzewania lub centralnego ogrzewania i przygotowywania c.w.u., mogą składać wnioski o dotację do zakupu i instalacji urządzenia.

Blisko 8 tysięcy wniosków

REKLAMA

Do 20 października złożyli oni 7856 wniosków o dofinansowanie. 1501 wniosków dotyczyło gruntowych pomp ciepła, pozostałe złożono na pompy powietrzne. Przez pół roku obowiązywania programu tempo składania wniosków utrzymywało się na podobnym poziomie. Liczba zarejestrowanych wniosków nieznacznie wzrosła w pierwszej dekadzie maja i w połowie sierpnia.

Przypomnijmy, że budżet przedsięwzięcia to 600 mln zł. Dofinansowanie NFOŚiGW jest udzielane w formie bezzwrotnych dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Uprzywilejowaną grupą są posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy mogą liczyć na 45 proc. dofinansowania na zakup i montaż pompy.

Ile można otrzymać?

Na jedną inwestycję można otrzymać od 7 do 21 tys. zł. Na wsparcie w wysokości 21 tys. zł mogą liczyć właściciele domów składający wniosek o dotację na gruntową pompę ciepła. Zakup pomp ciepła typu powietrze/woda lub powietrze/powietrze będzie dofinansowany maksymalną kwotą 7 tys. zł.

O dotacje w ramach Mojego Ciepła mogą starać się osoby fizyczne będąca właścicielami bądź współwłaścicielami nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przy czym przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się taki, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane albo też złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku.

Podwyższone standardy budynków

Niezbędnym wymogiem jest to, by domy, których właściciele starają się o dotację, spełniały podwyższone standardy energetyczne, tj. uzyskały maksymalne wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej EPH+W na poziomie maksymalnie 63 kWh/(m2 × rok) – dla wniosków składanych w 2022 roku oraz maksymalnie 55 kWh/(m2 × rok) – dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu.

Co ważne, w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego właściciel wnioskuje o dotację, nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe. Jeżeli w domu jest lub będzie kominek, otrzymanie dotacji jest możliwe pod warunkiem, że pełni on wyłącznie funkcję rekreacyjną albo ozdobną, używany jest sporadycznie, a nie jako źródło ciepła w domu.

Nie każda pompa z dotacją

REKLAMA

Specjalne wymagania dotyczą nie tylko klasy energetycznej budynków, ale i samych urządzeń. Dla pomp ciepła typu powietrze/woda minimalna klasa efektywności energetycznej to A++ dla temperatury zasilania 55oC. Takie same wymagania dotyczą gruntowych pomp ciepła typu grunt/woda lub woda/woda.

Reklama

Pompy ciepła typu powietrze/powietrze w systemie centralnym dla całego budynku muszą mieć klasę minimum A+ dla klimatu umiarkowanego. Klasę urządzenia należy udowodnić za pomocą karty produktu i etykiety energetycznej, które stanowią załączniki do programu.

Do kiedy nabór?

Nabór prowadzony jest w formie elektronicznej, a instrukcja składania wniosku oraz składania korekty wniosku dostępna jest na stronie www.mojecieplo.gov.pl. Nabór wniosków potrwa do 31 grudnia 2022 roku lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.