Już można składać wnioski o dodatek elektryczny

Już można składać wnioski o dodatek elektryczny
Fotolia

Odbiorcy energii mogą już składać wnioski o dodatek elektryczny. Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rolą tego dofinansowania jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen.

Dodatek elektryczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla odbiorców, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Dodatek wchodzi w życie na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (DzU 2022, poz. 2127).

Dodatek wynosi:

REKLAMA

  • 1000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh energii rocznie,
  • 1500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021).

Komu (nie) przysługuje?

Wnioski można składać w gminach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Dodatek elektryczny wypłacany będzie do 31 marca 2023 roku.

REKLAMA

Rządowe wsparcie przysługuje każdemu odbiorcy energii elektrycznej, którego głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB (co trzeba było zrobić do 11 sierpnia 2022 roku). Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania – jeden dodatek elektryczny.

Dodatek elektryczny przysługuje też gospodarstwom domowym posiadającym wyłącznie pompy ciepła, które są ich głównym źródłem ogrzewania.

Dodatek elektryczny nie przysługuje:

  • gospodarstwom domowym posiadającym mikroinstalacje  PV, które ogrzewają się głównie energią elektryczną,
  • gospodarstwom domowym posiadającym pompy ciepła oraz mikroinstalacje FV,
  • gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego,
  • osobie w gospodarstwie domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku na inne źródła ciepła,
  • osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (DzU poz. 1477 i 1692).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.